Eloksal banyolarında kullanılan asit çözeltisi derişiminin kaplamaya etkisi
The effect of aci̇d solution concentration used in eloxal baths on the coating
- Tez No: 572592
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Eloksal (anodik oksidasyon), alüminyum metali yüzeyine uygulanan çok özel bir kaplama işlemidir. Bu işlemde kullanılan elektrolit, genelde asidik bir çözeltisidir. Bu işlem, elektrokimyasal bir proses ile yapılmaktadır. Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda hazırlanan sülfürik asidin (H2SO4) ve alüminyum sülfat (Al2(SO4)3 çözeltileri hazırlandı. Farklı konsantrasyon ve sıcaklıklarda, düşük konsantrasyon-yüksek sıcaklık, yüksek konsantrasyon-düşük sıcaklık, aynı imalat ortamında konsantrasyon ve sıcaklık değişiminin alüminyum yüzeyindeki eloksal tabakasına olan etkisi her yönü ile incelenerek elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eloxal (anodic oxidation) is a very special coating process applied to the surface of aluminum metal. The electrolyte used in this process is usually an acidic solution. This process is performed by an electrochemical process. In this study, sulfuric acid (H2SO4) and aluminum sulfate (Al2(SO4)3) solutions were prepared with different concentrations. At different concentrations and temperatures, low concentration-high temperature, high concentration-low temperature, the effect of concentration and temperature change on the anodizing layer on the aluminum surface in the same manufacturing environment were examined and the results obtained were interpreted.