Tokat ekolojik koşullarında lilium candidum ve lilium akkusianum zambak türlerinin fenolojik ve morfolojik karakterizasyonu
Phenological and morphological characterization of Lilium candidum and Lilium akkusianum grown in Tokat ecological
  1. Tez No: 572653
  2. Yazar: ÖZGE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Zambakgiller (Liliaceae) familyasının Türkiye'de doğal olarak yetişen 6 türü bulunmaktadır. Bunlardan yaygın olanı Lilium candidum'dur. Lilium akkusianum ise Ordu ilinin Akkuş ilçesi ile Tokat'ın bu ilçeye sınır olan yüksek kesimlerinde yetişen endemik bir türdür. Bu çalışma, Lilium candidum ve Lilium akkusianum zambak türlerinin Tokat ekolojik koşullarında fenolojik ve morfolojik özelliklerini belirlemek üzere Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Deneme Alanında yürütülmüştür. Çalışmanın materyalini her iki zambak türünün soğanları oluşturmuştur. Temin edilen soğanlar 9 Ekim 2015 tarihinde deneme alanına dikilmiştir. UPOV (uluslararası yeni bitki çeşitlerini koruma birliği) kriterleri esas alınarak türler morfolojik olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada UPOV kriterlerine göre türler 39 özellik yönünden incelenmiştir. Çalışma sonucunda iki tür arasındaki fenolojik ve morfolojik farklar karakterize edilmiştir. L.akkusianum , L.candidum'a göre daha erken çiçeklenme göstermiştir. Aynı şekilde L.candidum'un L.akkusianum'a göre daha uzun boylu olduğu tespit edilmiştir. Çiçek sayısı bakımından da L.candidum'da daha fazla çiçek gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are 6 species of the Liliaceae family, which grows naturally in Turkey. The most common of these is Lilium candidum. Lilium akkusianum is an endemic species that grows in Akkuş district of Ordu province and Tokat's high parts which are bounded to this district. The aim of this study was to investigate the phenological and morphological characteristics of Lilium candidum and Lilium akkusianum species in Tokat ecological conditions. The material of the study was provided from Ataturk Horticultural Central Research Institute. The supplied bulbs were sowed on 9 October 2015. Species are compared morphologically based on UPOV (International Association for Protection of New Plant Varieties) criteria. According to UPOV criteria, species were examined in terms of 39 properties. Phenological and morphological differences between two species were characterized. L. candidum showed earlier flowering than L.akkusianum. Similarly, L.candidum was taller than L.akkusianum. In terms of number of flowers, more flowers were observed in L.candidum.