Farklı kamışsı yumak (Festuca arundinacea) çim çeşitlerinin Akdeniz ekolojisine adaptasyon özellikleri üzerinde araştırmalar
Investigation on the adaptation characteristics of different tall fescue (Festuca arundinacea) cultivars ın Medditerranean ecology
- Tez No: 387240
- Danışmanlar: PROF. DR. RİZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma, 2013-2014 yılları arasında ve bir vejetasyon süresinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; farklı Festuca arundinacea çeşitleri (Eldorado, Millenium, Rebel Pro, Regiment-2, Tahoe, Tomat, Turbo RZ) ile bir Lolium perenne çeşidinin (Hawkeye) Akdeniz Ekolojisine adaptasyon özellikleri incelenmiştir. Çeşitlerin değerlendirilmesinde kışa dayanıklılık, kaplama derecesi, yaprak dokusu, yaprak rengi, yenilenme gücü, kardeşlenme durumu, çim alan kalitesi, yabancı bitki oranı ve seyrekleşme derecesi karakterleri ele alınıp değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kışa dayanıklılık, yaprak dokusu ve yaprak rengi açısından en iyi sonuçları veren Lolium perenne, havaların ısınmasıyla birlikte iyi çim alan görünümünü kaybetmiştir. Öte yandan, Festuca arundinacea çeşitleri yıl boyunca üstün değerler sergilemiş, sadece kış mevsiminde yaprak rengi ve kışa dayanıklılık karakterlerinde düşük puanlar almışlardır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kaplama derecesi, yenilenme gücü ve çim alan kalitesi açısından Millenium, Regiment-2, Rebel Pro ve Tahoe çeşitleri başarılı bulunmuş, Lolium perenne çeşidi ise yaprak dokusu puanı açısından en üstün çeşit olmuştur. Ege Bölgesi'nin Akdeniz iklim koşullarında, serin iklim çimleri ile oluşturulmak istenen yeşil alanlarda, bölgenin ekolojik koşullarına dayanıklı ve değerlendirilen karakterlerde üstün puanlar almış Festuca arundinacea Millenium, Regiment-2, Rebel Pro ve Tahoe çeşitlerinin önerilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the experimental fields of Field Crops Department, Agriculture Faculty of Ege University, in the duration of a vegetation period in between 2013-2014. In this research, adaptation characteristics of different cultivars (Eldorado, Millenium, Rebel Pro, Regiment-2, Tahoe, Tomat, Turbo RZ) of Festuca arundinacea and one cultivar (Hawkeye) of Lolium perenne in Mediterranean Ecology were tested. The traits like winter resistance, rate of cover, leaf texture, leaf color, regenerative capacity, tillering, turf quality, rate of weeds and rate of thinning were recorded and evaluated. According to the results, Lolium perenne plots showed the best performance in terms of leaf texture and winter resistance, the good turf quality was disappeared when the weather got warmer. On the contrary, the plots of Festuca arundinacea showed high scores throughtout the year, only leaf color and winter resistance traits showed poor scores in winter. Festuca arundinacea cultivars Millenium, Regiment-2, Rebel Pro and Tahoe found to be the most successful in terms of rate of cover, regenerative capacity and turf quality, the most successfull cultivar was Lolium perenne by leaf texture. The cultivars Millenium, Regiment-2, Rebel Pro and Tahoe of Festuca arundinacea suggestions should be preferred because of the superiority in resistance of ecological conditions to the region and high scores of the characteristics that evaluated.