Tokat ekolojik şartlarında bazı tek yıllık çim (Lolium multiflorum lam.) çeşitlerinin adaptasyonu
Adaptation of certain annual ryegrass (Lolium multiflorumlam.) variety for tokat ecological conditions
- Tez No: 588470
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Tokat ekolojik şartlarında tek yıllık çim çeşitlerinin (Lolium multiflorum Lam.) adaptasyonunu belirlemek amacıyla 11 adet tek yıllık çim çeşitleri (Barmultra II, Barspectra II, Bartigra, Baqueano, Caramba, Devis 2017, Pollanum, Trinova, Vallivert, Venüs, Vespolini) kullanılarak yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş olup başaklanma gün sayısı, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, ana saptaki boğum sayısı, bayrak yaprak boyu, bayrak yaprak eni, yatma durumu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, mineral madde içeriği, asit deterjan lif, nötral deterjan lif, sindirilebilir kuru madde miktarı, sindirilebilir kuru madde verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ortalama toplam yeşil ot verimi 3961.79 kg/da, ortalama toplam kuru ot verimi 947.36 kg/da, ortalama ham protein oranı %.15.92, ortalama toplam ham protein verimi 151.04 kg/da, ortalama ADF içeriği %.27.85, ortalama NDF içeriği %55.33 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak Tokat ekolojik koşullarında tek yıllık çimin verim performansının ve kalitesinin yüksek oluşu, bir vejetasyon süresinde çok sayıda biçim alınabilmesi, hayvanlarda yeşil olarak tüketildiğinde şişme yapmaması gibi özelliklerinden dolayı kolaylıkla ve başarıyla yetiştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine adaptation of 11 annual ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) varieties (Barmultra II, Barspectra II, Bartigra, Baqueano, Caramba, Devis 2017, Pollanum, Trinova, Vallivert, Venüs, Vespolini) in the Tokat ecological conditions. The experiments were arranged in randomized blocks design with three replications. In the annual ryegrass varieties are period of days to earing, main stem length, main stem thickness, number of knots, flag leaf size, flag leaf width, bedtime, green herb yield, dry herb yield, ADF, NDF, K, P, Ca, Mg content, crude protein rate, crude protein yield, rate of digestible dry matter, digstible dry matter yield were investigated. According to results, average total green herb yield was determined 3961.79 kg/da, average total dry herb yield was determined 947.36 kg/da, crude protein yield was determined 151.04 kg/da, average ADF content was determined %.27.85 and average NDF content was determined %55.33. As a result, it is seen that the high yield performance and quality of annual ryegrass is in the Tokat ecological conditions, it can be grown easily and successfully due to its features such as being able to many cutting of during one vegetation period and not swelling when consumed as fresh by animals.