AES yardımıyla yapılan bir esnek şifreleme
A soft encryption using with AES
- Tez No: 572670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel bilgiler ve literatür hakkında bahsedilerek kullandığımız tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmamızda kullandığımız materyaller ve yöntemler ile tezimizi oluşturmak için gerekli olan bilgileri toplama, sınıflandırma ve analiz etme aşamalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, esnek kümeler ve esnek matrisler tanımlanarak esnek matrislerin invers çarpım ve karakteristik çarpım tanımı ve özellikleri verilmiştir. Yine bu bölümde AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) tanımı ve özellikleri ile ilgili bilgiler yer almıştır. Dördüncü bölümde ise esnek kümeler ve AES yardımıyla elde edilen yeni bir şifreleme algoritması denenmiştir. Esnek şifreleme ve esnek deşifreleme tanımlanmıştır. Bu yeni kriptosistem ile ilgili örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first part, the general information and the definitions we use about the literature are given. In the second part, the materials and methods used in our thesis and the stages of collecting, classifying and analyzing the information required to form our thesis are mentioned. In the third chapter, flexible sets and flexible matrices are defined and inverse product and characteristic product definition and properties of flexible matrices are given. This section also includes information about the definition and characteristics of AES (Advanced Encryption Standard). In the fourth chapter, a new encryption algorithm which is obtained with the help of flexible clusters and AES has been tried. Flexible encryption and flexible decryption are defined. Examples of this new cryptosystem are given.