II. ürün mısır tarımında farklı toprak işlemenin toprağın bazı fiziksel özellikleri üzerine etkisi
Second product in corn farming differnt soil processing the soil some physical features over effect
  1. Tez No: 572671
  2. Yazar: SADIK TABAZIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Ceylanpınar Bölgesi'nde 2. ürün tarımında azaltılmış toprak işleme, geleneksel toprak işleme ve toprak işlemesiz yöntemlerinin toprağın bazı fiziksel özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ceylanpınar ilçesinde yürütülmüştür. Toprak mekaniği olarak adlandırılan; farklı toprak işleme yöntemlerinin toprağın en önemli fiziksel özelliklerinden olan; nem içeriği, porozite ve hacim ağırlığı başta olmak üzere nem içeriği, pH, kireç, organik madde, tekstür, tarla kapasitesi, solma noktası, agregat stabilitesi, dispersiyon oranı, penetrasyon direncine olan etkilerini incelemek üzere, her parselden üç ayrı noktada ve derinlikte (0-10 cm, 10-20 cm ve 20-30 cm) örnekler alınmıştır. Alınan toprak örnekleri gravimetrik yönteme tabi tutularak gerekli değerler alınmış ve ilgili formüller aracılığıyla fiziksel özellikler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work 2015 in the year Ceylanpınar in 2nd product diminished soil processing, traditional soil processing, zero soil processing methods earth some physical features over the impact determine purpose it is made. Work Ceylanpınar in the district ıt was conducted. Soil mechanics as named; different tillage methods earth most important physical the features one; moisture content, porosity and volume weight first including Ph, EC, lime, organic matter, tex, field capacity, fading point, aggregate stability, dispersion ratio, penetration resistance the effects of to examine each plots three separate the points and in depth (0-10 cm, 10-20 cm ve 20-30cm) examples has been. Received soil samples gravimetric method subject to necessary values taken and about formulas through physical features ıt has been found.