Termofilik ve mezofilik bakterilerle çeşitli boyar maddelerin renginin giderimi
Decolorization of various dyes by thermophilic and mesophilic bacteria
  1. Tez No: 572691
  2. Yazar: BURAK GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMRE BİRHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, çeşitli inkübasyon koşulları altında iki farklı tekstil boyası olan Foron Kahverengi ve Foron Siyahın termofilik Anoxybacillus flavithermus ve mezofilik Bacillus megaterium A1 ile renginin giderimi araştırılmıştır. Bu nedenle; yapılan 24 saatlik renk giderim çalışmalarında termofilik (40-55 ºC inkübasyon sıcaklıkları, 50-250 ppm boya konsantrasyonları, 0-200 rpm çalkalama hızları ve pH 5.0-9.0) ve mezofilik (25-40 ºC inkübasyon sıcaklıkları, 50-200 ppm boya konsantrasyonları, 0-200 rpm çalkalama hızları ve pH 5.0-9.0) bakteriyel izolatlar için çeşitli koşullarda renk giderimleri gerçekleştirilmiştir. Buna göre; A. flavithermus için optimum inkübasyon sıcaklık değeri 50 ºC, boya konsantrasyonu 200 ppm, çalkalama hızı 50 rpm ve ortam pH' sı pH 5.0' dir. Diğer yandan, optimum inkübasyon sıcaklığı, boya konsantrasyonu, çalkalama hızı ve ortam pH'sı, B. megaterium A1 için sırasıyla 30 ºC, 100 ppm, 150 rpm ve pH 7.0'dır. Optimum koşullar altında, Foron Kahverengi ve Foron Siyahın B. megaterium A1 tarafından renk giderimleri %79 ve %87 iken, Foron Kahverengi ve Foron Siyahın A. flavithermus tarafından renk giderimleri sırasıyla %72 ve %83 idi. Ayrıca; bu bakteriyel izolatların Foron Kahverengi ve Foron Siyah karışımlarına ve ayrıca sentetik atıksulara karşı renk giderim aktiviteleri belirlenen optimum koşullar altında ölçüldü ve 24 saat inkübasyondan sonra yüksek renk giderim değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, decolorization of two different textile dyes, Foron Brown and Foron Black by thermophilic Anoxybacillus flavithermus and mesophilic Bacillus megaterium A1 was investigated under various incubation conditions. Therefore; 24-hour color removal studies were performed under various conditions for the thermophilic (40-55 ºC incubation temperatures, 50-250 ppm dye concentrations, 0-200 rpm shaking rates and pH 5.0-9.0) and the mesophilic (25-40 ºC incubation temperatures, 50-200 ppm dye concentrations, 0-200 rpm shaking rates and pH 5.0-9.0) bacterial isolates. According to this; the optimum incubation temperature value for A. flavithermus is 50 ºC, dye concentration is 200 ppm, shaking speed is 50 rpm and the medium pH is pH 5.0. On the other hand, the optimum incubation temperature, the dye concentration, the shaking speed and the medium pH are 30 ºC, 100 ppm, 150 rpm and pH 7.0, respectively for B. megaterium A1. Under the optimum conditions, while the decolorizations of Foron Brown and Foron Black by B. megaterium A1 were 79% and 87%, the decolorizations of Foron Brown and Foron Black by A. flavithermus were 72% and 83%, respectively. Moreover; the decolorization activities of these bacterial isolates against the mixture of Foron Brown and Foron Black and also the synthetic wastewaters were measured under the optimum conditions detected and high decolorization values were obtained after 24 hours of incubation.