Bazı ekstrem bölgelerden anaerobik bakterilerin izolasyonu, identifikasyonu ve endüstride kullanım olanakları
- Tez No: 76608
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde anaerobik fermentasyonlarla enzimler, biyoenerji ve diğer fermentasyon ürünlerinin üretimi, ayrıca endüstriyel atıkların arıtımı amacıyla yararlanılan biyoteknolojik uygulamalar giderek önem kazanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında çeşitli organik bileşiklerin anaerobik olarak yıkımları sonucu endüstriyel anlamda önemli olabilecek ürünler elde edilebilmekte ve anaerobik uygulama olanaklarının işlem sırasında sıcaklığın belli bir düzeye kadar yükseltilmesiyle yaygınlaştırılabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, Afyon, Yozgat, Kastamonu ile Ankara' nın Ayaş ve Kızılcahamam bölgelerindeki bazı sıcak su kaynakları ile Trakya ve Hatay' daki petrol sondajlarından su ve toprak örnekleri alınmıştır. Anaerobik koşullarda laboratuvara getirilen örneklerden, 5 termofil ve 3 mezofil izolat elde edilmiştir. Termofil izolatlar, Tr - t1, - Tr-t2, Hat - 1 1Af - t1 ve Yz - t1, mezofil izolatlar ise Hat - m2, Af - m2 ve Tr - m3 olarak adlandırılmıştır. Bu bakterilerin optimum gelişme koşulları, morfolojik özellikleri, metabolik ürünleri, amilaz, pullulanaz, proteaz ve lipaz aktiviteleri, farklı karbon ve enerji kaynaklarını kullanabilme yetenekleri, ürünleri ve karbon dönüşümleri incelenmiştir. İzolatların belirlenen özellikleri bilinen türlerin özellikleriyle karşılaştırılmış, termofil ve mezofil koşullardaki farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre izolatların tümünün zorunlu anaerobik, kemoorganotrofik bakteriler olduğu ve hiçbirisinin metanojen olmadığı anlaşılmıştır. Termofilik izolatlar, Clostridium, Thermoanaerobium ve Thermoanaerobacter cinsi bakterilere, mezofilik izolatlardan ikisinin Clostridium cinsi bakterilere, birinin ise Desulfobulbus sp.' ye benzer özellikler gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca tüm izolatların, amilolitik ve proteolitik enzim aktivitelerine sahip olduğu, başlıca fermentasyon ürünlerinin ise genellikle laktat, etanol ve C02 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anaerobic processes are increasingly being used in biotechnology for productions of bioenergy, the enzymes, and the other fermentation products and also for clean- up of wastes. In these ways, anaerobic degradations of the organic compounds with their industrial uses have a large potential. The possibilities of anaerobic treatment technology can be increased if the process can also be applied at high temperatures. In this study, water, sediment and soil samples were collected from some of the thermal vents in Ankara (Kızılcahamam, Ayaş), Afyon, Yozgat and Kastamonu and soil and ground water samples near petrol stations in Trakya and Hatay. From these samples, 5 thermophilic and 3 mesophilic bacteria were investigated under strictly anaerobic conditions. These isolates were named as Tr - t1( Tr - 12, Hat - tu Af - 1-, and Yz - U which were thermophiles, and mesophilic isolates were Hat - m2, Af - m2 and Tr - m3. Their optimum conditions, morphologic properties, metabolic products, amylase, pullulanase, proteinase and lipase activities, utilizations of different carbon and energy sources, fermentation balances and carbon recoveries for each isolates were determined. They were also compared to known bacteria. The differences between conditions under thermophilic and mesophilic were detected. It was found that they were obligate anaerobic and chemoorganotrophic bacteria. We could not find any metanogenic activities. Thermophilic isolates showed some similarities to Clostridium, Thermoanaerobium and Thermoanaerobacter genera. Two of the mesophilic bacteria were most possibly, belong to Clostridium genus and the other mesophilic isolate might be Desulfobulbus sp. They all have anxiolytic and proteolytic activities. The main products were generally lactate, ethanol and C02.