Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 2013-2018 yılları arasında izole edilen mycobacterıum tuberculosis kompleks izolatlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mycobacterium tuberculosis complex isolates which isolated between year 2013 and 2018 at zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center
  1. Tez No: 572713
  2. Yazar: İLKNUR MİNDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ocak 2013-Şubat 2018 tarihleri arasında tüberküloz ön tanısıyla laboratuvara gönderilen hasta örneklerinden elde edilen Mycobacterium tuberculosis izolatlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Hasta bilgileri kayıt defterleri ve hastane bilgi işletim sisteminden elde edildi. Örneklerin tümünün mikroskobik değerlendirmesi Erlich-Zielh-Neelsen, kültürleri Löwenstein Jensen ve BACTEC MGIT 960 sistemiyle, dört temel ilaç için duyarlılık testi BACTEC MGIT 960 ve PZR testi TB AMPLICOR (Roche Diagnostics) sistemiyle yapıldı. Veriler SPSS 19.0 programına girilerek tanımlayıcı değerlendirilmeleri yapıldı. Bulgular: Belirtilen tarihler arasında 7842 hasta örneği (%72.7 akciğer, %15.4 steril vücut sıvısı, %6.1 doku ve %5.7 idrar) incelenmiştir. Örneklerin %2.7'sinde EZN boyama ile pozitiflik belirlenmiştir. Kültür pozitif tespit edilen 380 örneğin 90 (%23.7)'ının kadın hastalara, 290 (%76.3)'ının erkek hastalara ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the Mycobacterium tuberculosis isolates obtained from the patients' specimens sent to the laboratory with the pre-diagnosis of tuberculosis between January 2013 and February 2018. Method: Patients' information was obtained from registry and hospital information operating system. Microscopic evaluation of all specimens was performed with Erlich-Zielh-Neelsen, specimens were cultured with Löwenstein Jensen and BACTEC MGIT 960 system, tested by BACTEC MGIT 960 for sensitivity to four basic drugs and PCR test was performed with TB AMPLICOR (Roche Diagnostics) system. Data were entered into SPSS 19.0 program and descriptive evaluations were made. Results: Among the mentioned dates, 7842 patient specimens (72.7% lung, 15.4% sterile body fluid, 6.1% tissue and 5.7% urine) were examined. 2.7% of the specimens were positive with EZN staining. Of the 380 culture positive specimens, 90 (23.7%) were found to be female patients and 290 (76.3%) were male.