Öğretmen adaylarının FETEMM farkındalığı ve öğretim programına entegrasyonu hakkında görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of prospective teachers on FETEMM awareness and i̇ntegrati̇on i̇nto curri̇culum
  1. Tez No: 572764
  2. Yazar: ABDULLAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalıklarını, FeTeMM'in öğretim programına entegrasyonu hakkındaki yönelimlerini ve bu iki tutumu çeşitli değişkenler (cinsiyet, ana bilim dalı, sınıf düzeyi, yaş aralığı) açısından incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi, Matematik Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi ve Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dallarında tüm sınıf düzeylerinde öğrenim gören 525 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak genel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada öğretmen adaylarına; Kişisel Bilgi Formu, FeTeMM Farkındalık Ölçeği (FFÖ) ve Entegre FeTeMM Öğretimi Yönelim Ölçeği (EFÖYÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun analiz programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada ortaya çıkan bulgulara göre öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalıklarının genel olarak“olumlu”düzeyde olduğu görülmektedir. FeTeMM eğitiminin öğretim programına entegrasyonu hakkında öğretmen adaylarının entegre FeTeMM öğretimi yönelimleri incelendiğinde genel olarak bilgi, değer, tutum, algılanan davranış kontrolü ve davranış yönelimi boyutlarının“olumlu”düzeyde olduğu görülürken subjektif ölçüt boyutu puanlarının“kısmen katılıyorum”,“kararsızım”aralığında olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalıkları diğer değişkenlere göre incelendiğinde cinsiyete göre anlamlı bir farkın bulunmadığı görülmüştür. Öğrenim gördükleri bölüme göre Fen Bilgisi Eğitimi alanında bulunan adayların, sınıf düzeyine göre 4.sınıfta öğrenim gören adayların ve yaş aralıklarına göre 21 yaş ve üzerinde olan adayların daha olumlu farkındalık düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Adayların FeTeMM öğretimi yönelimleri diğer değişkenlere göre incelendiğinde cinsiyete göre anlamlı bir farkın bulunmadığı görülmüştür. Öğrenim gördükleri bölümlere göre tüm boyutlarda Fen Bilgisi Öğretmenliği lehine anlamlı fark bulunmuştur. Sınıf düzeyi ve yaş aralıklarında ise algılanan davranış kontrolü ve davranış yönelimi boyutu haricinde tüm boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Araştırmada öğretmen adaylarının FeTeMM eğitimini kullanabilmek için yeterli beceriye sahip olma, öğrenme performanslarını geliştirme, uygulama alanlarında hazırlık ve proje tasarımı alanlarında kaygılarının olduğu görülmektedir. Lisans eğitimi süreçleri yeniden ele alınarak FeTeMM eğitimi alanında derslerin açılması, öğretmen adaylarının kendilerini geliştirebileceği FeTeMM odaklı projeler tasarlamaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine candidate teachers' awareness of STEM, orientations about STEM integration into the curriculum and these two attitudes in terms of various variables (gender, department, grade level, age range). For this purpose, the study was carried out with 525 prospective teachers studying at all levels of science education, mathematics education, preschool education and classroom education in Akdeniz University Faculty of Education in 2018-2019 academic year. In this study, where the general screening model was used as a method, Personal Information Form, FeTeMM awareness scale (FFÖ) and integrated FeTeMM teaching orientation scale (EFÖYÖ) were applied to the teacher candidates. The data obtained were transferred to the appropriate analysis program and evaluated. According to the findings of the study, it is seen that the candidate teachers' awareness of STEM is generally“positive”. When the prospective teachers' integrated STEM education orientations about the integration of STEM education into the curriculum are examined, it is seen that the knowledge, value, attitude, perceived behavior control and behavior orientation dimensions are generally“positive”. subjective criterion dimension scores are“partially agree, undecided”. When the candidate teachers' awareness of STEM is examined according to other variables, it is seen that there is no significant difference according to gender. According to the department they are studying, it is seen that the students who are in the field of Science Education, the students who are in the 4th grade according to the grade level and the ones who are 21 years and older according to the age range have more positive awareness level.When the tendencies of STEM education were examined according to other variables, it was seen that there was no significant difference according to gender. A significant difference was found in favor of Science Teaching in all dimensions according to the departments they studied. In terms of class level and age ranges, there was no significant difference in all dimensions except perceived behavior control and behavior orientation dimension. In the research, it is seen that pre-service teachers have concerns about having sufficient skills to use STEM education, improving learning performance, preparation in application areas and project design. Undergraduate education processes can be reconsidered and courses can be opened in the field of STEM education, and it can be ensured that Candidate teachers can design STEM oriented projects in which they can develop themselves.