Szasz operatörlerinin bir genelleştirmesi
A generalization of Szasz operators
  1. Tez No: 572765
  2. Yazar: NAIRUZ OUSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel analizdeki yaklaşım teorisi konusu üzerinde yapılan çalışmalardan bahs edilmiştir.Yaklaşım teorisinde kullanılan Szasz polinomlar tanıtılmıştır. N_n (f,x) operatörünün reel eksenin kapalı alt aralıkları üzerinde yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı incelenmiştir. Sonra Voronovskaya tipi yaklaşım ve Lipschitz şartı sağlayan fonksiyonlar kullanılarak N_n (f,x) operatörünün yaklaşımı incelenmiştir.Son olarak N_n (f,x) operatörünün sürekli bir fonksiyona yaklaşımı Mapple programı yardımıyla grafik çizilerek gösterilmiştir. N_n (f,x) operatörünün“n”ve“x”in bazı değerleri için sürekli bir fonksiyona yaklaşımın sayısal değerler tablosu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the functional analysis studies on the theory of approach are mentioned. Szasz polynomials which the used in the approximation theory were introduced. N_n (f,x) operator Rate of approach and approach properties were examined on the real axis closed lower ranges. Then, the approach of N_n (f,x) operator is examined by using Voronovskaya type approach and Lipschitz condition functions. Finally, approximation of the operator N_n (f,x) to a continuous function was graphed with the use of Mapple program. A numerical table was given for some“n”and“x ”values of the approach to a continuous function.