Tarımdan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının Çevresel Kuznets Eğrisi yaklaşımı çerçevesinde OECD ülkeleri için incelenmesi
Analysing of agricultural greenhouse gas emissions based on the Environmental Kuznets Curve approach for OECD countries
- Tez No: 572782
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı tarım sektöründeki büyüme ile çevre arasındaki ilişkiyi Çevresel Kuznets Eğrisi aracılığı ile incelemektir. Çevresel Kuznets Eğrisinin geçerliliği seçilmiş 32 OECD ülkesi için test edilmiştir. Tarım sektöründeki büyümenin göstergesi olarak kişi başına gelir çevre kirliliği göstergesi olarak tarımdan kaynaklanan nitrozoksit ve metan seçilmiştir. Kişi başına gelir ile nitrozoksit ve metan ilişkisi Panel veri analizi yöntemi ile test edilmiştir. Uygulamada 1990-2008 yılları arasında veriler yıllık olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre metan salınımı ile GSYİH arasında ilişki bulunmamakta, nitrozoksit salınımı ile GSYİH arasında ise monotonik azalan bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between growth and environmental sector through the Environmental Kuznets Curve. The validity of the Kuznets Curve was tested for 32 selected OECD countries. Nitrousoxide and methane emission from agriculture have been selected as indicators of environmental pollutions, per capita income selected as indicator of economic growth. The relationship between per capita income and nitrousoxide, methane was tested by Panel data analysis. In practice, data were used between 1990- 2008. According to the results of the study, there isn't a relationship between methane emission and GDP while there is a monotonic decreasing relationship between nitrousoxide emission and GDP.