Popüler kültür ürünlerinin çocuk oyuncaklarına yansıması ve oyuncaklar üzerinden inşa edilen kültürün sosyolojik analizi
- Tez No: 572798
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın konusunu popüler kültürün bir ürünü olan çizgi filmler ve oyuncaklar üzerinden inşa edilen kültürün çocuklara yansıması ve etkileri oluşturmaktadır. Araştırmada genel olarak çizgi filmler ve oyuncaklar üzerinden aktarılan değerleri ve verilmek istenen mesajları oyuncaklar üzerinden sosyolojik olarak analiz etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılarak oyuncaklar belirlenmiş ve kategorilere ayrılmıştır. Her kategoriden belirlenen oyuncakların analizi yapılmıştır. Bunun yanı sıra çalışmayı desteklemek adına Aydın il merkezinde 4-6 yaş grubu çocuğa sahip olan 10 ebeveyn ile mülakat yapılmıştır. İçerik analizi tekniği ile görüşmeler yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda önemli bulgular elde edilmiştir. Oyuncak analizi ile ilgili bulgulara göre, genellikle yabancı çizgi filmlerin oyuncak karakterleri, süper kahramanlar rolüyle kötülüklere karşı mücadele eden, doğaüstü güçlere sahip oldukları görülmektedir. Yerli çizgi film karakterlerinin oyuncakları ise daha gerçekçi oldukları görülmektedir. Görüşmelerden elde edilen önemli bulgulardan bir diğerine göre çizgi filmler, çizgi film karakterleri ve oyuncaklar çocuğu olumlu davranışlar kazanma, rol model alma ve dil gelişimi açısından olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the reflection and effects of culture built on cartoons and toys, which are the products of popular culture, to children. In this research, it is aimed to analyze sociologically the values and the messages that are conveyed through cartoons and toys. For this purpose, using qualitative research method, toys were identified and categorized. The analysis of the toys determined from each category was performed. In addition, in order to support the study, an interview was conducted with 10 parents with children aged 4-6 in Aydın. Interviews were interpreted with content analysis technique. Significant findings were obtained as a result of the research. According to the findings related to toy analysis, it is seen that alien cartoons have supernatural powers that fight against evils as toy characters and superheroes. The toys of the domestic cartoon characters seem to be more realistic. According to another important finding obtained from the interviews, cartoons, cartoon characters and toys affect the child positively in terms of acquiring positive behaviors, role modeling and language development.