Fen eğitiminde probleme dayalı öğretim yönteminin tutum ve başarıya etkisi
The effect of problem based teaching method on attitudeand success in science education
- Tez No: 572816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmişten günümüze toplumsal yaşam hızlıca değişmektedir. Bu paralellikte eğitim de değişime ayak uydurmaktadır. Ülkemizde fen eğitimi de değişiklere uyum sağlayarak kendini yenilemektedir. Bu doğrultuda MEB de 2005, 2013 ve 2017 yıllarında yaptığı değişim çalışmalarıyla fen eğitimi müfredatında değişikliğe gitmiştir. Bu değişiklikle öğrenci merkezli öğrenmeye geçilmiş olup öğrenci merkezli öğretim teknikleri kullanılarak öğrencilerin daha iyi öğrenmeleri hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı fen ve teknoloji derslerinin işleyişinde probleme dayalı öğretim yönteminin öğrencinin fen bilgisine tutumu ve öğrenci başarısının öğrenmeye etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi Isparta il merkezinde bulunan devlet ortaokulundan seçilmiş 7.sınıftaki 42 öğrenciden oluşmaktadır. 7.sınıf konusu olan 'İnsan ve Çevre' ünitesi deney grubuna PDÖ yöntemi kullanılarak dört hafta boyunca, kontrol grubuna ise öğretim programına uygun anlatım yöntemiyle ders işlenmiştir. Öğrencilerin başarı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla İnsan ve Çevre ünitesiyle ilgili başarı testi kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla hazırlanan çoktan seçmeli testin güvenirliği ITEMANN programı ile hesaplanarak güvenirlik katsayısı 0,740 olarak belirlenmiştir. Açık uçlu sorular alanında uzman 3 kişi tarafından değerlendirilerek hazırlanmıştır. Test çoktan seçmeli 15 soru 4 seçenekli ve 12 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Sorular daha çok üst düzey bilişsel alan dikkate alınarak seçilmiştir. Verilerin analizi SPSS 22.00 programında bağımsız t-testi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler tablolaştırılarak, sunulmuş ve araştırma problemine göre yorumlanarak sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Deney grubu öğrencilerin ve kontrol grubu öğrencilerin konuları öğrenmedeki başarısı yapılan başarı testleri sonuçlarına göre tespit edilmiştir. Verilerin sonuçlarına göre iv deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre akademik başarı sonuçlarının anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerin ve kontrol grubu öğrencilerin derse karşı tutumu yapılan tutum ölçeği sonuçlarına göre tespit edilmiştir. Verilerin sonuçlarına göre deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre tutum ölçeği sonuçlarının anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social life have been changing rapidly from past to present. Education also keeps up with this change. In our country, science education renews itself by adapting to these changes. The Ministry of National Education made changes in the science education curriculum with the changes in 2005, 2013 and 2017. With this change, studentcentered learning has been started and it is aimed to learn better by using studentcentered teaching techniques. The aim of this study is to investigate the effect of problem based teaching method on student's attitude towards science and academic achievement. The sample of the study consisted of 42 students in 7th grade selected from public secondary school in Isparta city. One of the two branches selected from the 7th grade is the experimental group and the other is the control group. The 'Human and Environment' unit, which is the subject of the 7th grade, was taught to the experimental group for four weeks by using Problem-Based Learning (PBL) method, and the control group was taught in accordance with the curriculum. In order to determine the achievement levels of the students, achievement test related to“Human and Environment”unit was used. Open-ended questions were prepared and evaluated by 3 experts. The test consists of 15 multiple-choice questions with 4 options and 12 openended questions. The questions were chosen by taking into consideration the higher level cognitive domain. Achieved data was analized with SPSS 22.00 program by t-test. The obtained data were tabulated, presented and interpreted according to the research problem. The success of the experimental group and the control group students in learning the subjects was determined according to the results of the achievement tests. According to the results, the academic achievement results of the experimental group students were determined significant compared to the control group students. vi Significant difference was found in favor of experimental group. The attitude of the experimental group and the control group students towards the lesson was determined according to the attitude scale results. According to the results of the data, it was determined that the attitude scale results of the experimental group compared to the control group were not significant.