Bizans İmparatorluğu'nun ilk kadın hükümdarı İrene (752-803)
Irene the first woman emperor of the Byzantine Empire (752-803)
- Tez No: 572824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bizans İmparatorluğu ortaçağın en uzun süreli siyasi kurumu olmuştur. Bizans'ın hem yöneticileri hem de halkı içgüdüsel olarak muhafazakâr olarak bilinmiş ve Bizans tarihi kaynakları genel olarak siyasi, idari, askeri olaylar üzerinde durmuştur. Bizans İmparatorluğu'nda iktidar sahipleri, ordu komutanları ve kilise yöneticileri erkekti ve bu nedenle Bizans ataerkil bir toplum olarak tanımlanmış, kaynaklarda kadınlardan pek söz edilmemiştir. Böyle bir toplumda basilissa (imparatoriçe) değil basileus (imparator) unvanını kullanarak ilk kadın hükümdar olan İrene Bizans tarihinde çok önemli bir konuma sahip olmuştur. Nitekim bu çalışmada İrene'nin nasıl tek başına hükümdar olduğunu açıklama amacındadır.
Özet (Çeviri)
The Byzantine Empire became the longest political institution of the Middle Ages. Both the rulers and the people of Byzantium were known as instinctively conservative, and Byzantine historical sources generally focused on political, administrative and military events. In the Byzantine Empire, the rulers, army commanders and church leaders were men, and therefore Byzantium was defined as a patriarchal society, and women were not mentioned in the sources. In such a society, using the title of basileus (emperor) and not basilissa (empress), Irene, the first woman ruler, had a very important position in Byzantine history. In fact, in this study, we aim to explain how Irene is a monarch alone.