İkinci Dünya Savaşı sonrası Doğu Akdeniz'de Rus dış politikası
Russian foreign policy in The Eastern Mediterranean after the Second World War
  1. Tez No: 572825
  2. Yazar: MAHMUT AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı sonrasından günümüze kadar geçen zaman diliminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Rusya Federasyonu dönemlerinin Doğu Akdeniz'deki Rus dış politikalarını incelemektedir. Çalışmada öncelikle Doğu Akdeniz Bölgesi'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu ele alınmış, enerji kaynakları konusunda açıklamalar getirilmiştir. Rus politikalarının temelini oluşturan doktrinlerin içeriklerinden bahsedilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. İncelenen bölge hakkında bilgi sahibi olunmuş ve politik hareketlerin dayanak noktası da ortaya konulduktan sonra, Doğu Akdeniz'deki Rus politikaları ve bölge krizleri hakkında incelemeler yapılmıştır. Tüm bu incelemelerin yol göstericiliğinde Rus siyasetinde Doğu Akdeniz'in geçmişten günümüze artan önemi ortaya konmuştur. Sovyetler Birliği döneminde Arap-İsrail savaşları bölgeye damgasını vurmuş ve iki kutuplu dünya düzeninin aktörlerini bölgede karşı karşıya getirmişti. Bu bağlamda söz konusu savaşların Doğu Akdeniz'e etkileri ve Rus politikalarını nasıl yönlerdirdiği incelenmiştir. Rusya Federasyonu döneminde ise Rusya'nın fiili olarak Suriye İç Savaşı'na müdahalesi ve beraberinde getirdiği sonuçlar inceleme konuları arasında yer almıştır. Soğuk Savaş Dönemi'nde Sovyetler Birliği'nin Doğu Akdeniz ülkelerindeki komünist parti aktiviteleri de önem arz ettiği için çalışmada bu konuya da değinilmiştir. Özellikle bu konuya ilişkin kullanılan istihbarat raporlarının da araştırmanın değerini arttırdığı düşünülmektedir. Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı sonrası Rus Dış Politikası'nı yukarıda çizilen çerçevede, alt başlıklarda içeren üç ana bölümde incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Russian foreign policy in the Eastern Mediterranean in the period of the Soviet Union and the Russian Federation since the end of the Second World War to the present. Firstly, the geopolitical and geostrategic position of the Eastern Mediterranean Region has been mentioned and energy sources are explained. The contents of the doctrines that form the basis of Russian policies were mentioned and doctrinal comparisons were made. After explaining the basic point of political movements, Russian policies and regional crises in the Eastern Mediterranean were examined. In the guidance of all these studies, the increasing importance of the Eastern Mediterranean from the past to the present in Russian politics has been demonstrated. During the Soviet Union, the Arab-Israeli wars marked the region and carried the actors of the bipolar world order into conflict in the region. The impacts of these wars on the Eastern Mediterranean and how it orientates Russian policies are examined. In the period of the Russian Federation, Russia's intervention in the Syrian Civil War and its results were perused in the study. During the Cold War, communist party activities on the Eastern Mediterranean countries of the Soviet Union were also important. The intelligence reports which are used in these studies also increase the value of the review. This study examined the post-World War II Russian Foreign Policy in three main chapters including subheadings.