Sublukse katarakt ve psödoeksfoliasyon sendromlu olgularda cerrahi sonuçlarımız
Surgical results in cases with subluxated cataract and pseudoexfoliation syndrome
- Tez No: 572826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Senil katarakt, psödoeksfoliasyon (PSX) ve sublukse lensi olan hastalarda cerrahi seçenekleri, görme keskinliği değişimi ve komplikasyonları değerlendirmek. GEREÇ-YÖNTEM: Kliniğimizde Ocak 2005 – Mart 2009 tarihleri arasında senil katarakt, psödoeksfoliasyon ve sublukse lensi olan ve cerrahi tedavi yapılan 50 olgunun 50 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Uygulanan cerrahi tekniklerin komplikasyonlar ve görme keskinliği (GK) üzerine etkileri araştırıldı. BULGULAR: Senil kataraktı, psödoeksfoliasyon ve sublukse lensi bulunan 50 olgunun 25'i kadın, 25'i erkek idi. Olguların yaş ortalaması 76.06±10.4 yıl (45-100) olarak saptandı. Bir hastaya intrakapsüler katarakt cerrahisi (İKKE), 24 hastaya ekstrakapsüler katarakt cerrahisi (EKKE), 25 hastaya ise fakoemülsifikasyon cerrahisi (FE) uygulandı. Ekstrakapsüler katarakt cerrahisi yapılan, yeterli kapsüler desteği olmayan 5 göz afak bırakılırken, 18 gözde arka kamara (12 kese içi, 6 sulkus) ve bir gözde ön kamara göz içi mercek (GİM) yerleştirildi. Fakoemülsifikasyon cerrahisi yapılan bir göz afak bırakılırken 21'inde arka kamara (18 kese içi, 3 sulkus), 3'ünde ön kamara GİM implante edildi. Fakoemülsifikasyon yapılan 9 göze kapsül germe halkası (KGH) yerleştirildi. Snellen eşeli ile ölçülen en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) EKKE cerrahisi uygulanan grupta preoperatif ışık hissi (p+p+) ile 0.2 arasında değişirken, postoperatif ışık hissi (p+p+) ile 0.9 arasında değişmekteydi ve 3 (%12.5) gözde postoperatif EDGK 0.5 ve üzerinde saptandı. Fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan grupta ise preoperatif EDGK ışık hissi (p+p+) ile 0.4 arasında değişirken, postoperatif 2 mps ile tam arasında değişmekteydi ve 15 (%60) gözde postoperatif EDGK 0.5 ve üzeri olarak tespit edildi. Ekstrakapsüler katarakt cerrahisi yapılan olgulardan 8 (%33.3) gözde arka kapsül rüptürü ve vitreus kaybı görülürken, FE cerrahisi yapılan olgulardan 7 (%28) gözde arka kapsül rüptürü görüldü ve bunların 6'sında (%24) vitreus kaybı da mevcuttu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the surgical choices, change in visual acuity and complications in patients with senile cataract, pseudoexfoliation and subluxed lens. MATERİALS AND METHOD: Fifty eyes of the fifty patients, who were operated in our clinic between January 2005 and March 2009 with the diagnoses of senile cataract, pseudoexfoliation and subluxed lens, were evaluated retrospectively. The effects of applied surgical techniques on complications and visual acuity were detected. RESULTS: Half (25) of the 50 patients with senile cataract, pseudoexfoliation and subluxed lens were female. The mean age of the patients were 76.06±10.4 years (45-100). One patient was operated on using intracapsular cataract surgery, 24 patients were operated on using extracapsular cataract surgery and 25 patients were operated on using facoemulsification. While 5 eyes which were operated on extracapsular cataract surgery and did not have enough capsular support were left aphakia, intraocular lenses were implanted to posterior chamber in 18 eyes (12 capsular bag, 3 sulcus) and to anterior chamber in one eye. One eye, operated on using facoemulsification, was left aphakia, intraocular lenses were implanted to posterior chamber in 21 eyes (18 capsular bag, 3 sulcus) and to anterior chamber in 3 eyes. Capsular tension ring was implanted to 9 eyes who were operated on using facoemulsification. Best-corrected visual acuity in extracapsular cataract surgery group determined with Snellen chart ranged between light perception (p+p+) and 0.2 preoperatively and between light perception (p+p+) and 0.9 postoperatively, and was found 0.5 and more in 3 (12.5%) eyes postoperatively. In facoemulsification group, preoperative best-corrected visual acuity ranged between light perception (p+p+) and 0.4 preoperatively and between two meters of counting fingers and 1.0 postoperatively, and was found 0.5 and more in 15 (60%) eyes postoperatively. Posterior capsule rupture and vitreus loss were detected in 8 (33.3%) eyes of the patients operated with extracapsular cataract surgery, whereas posterior capsule rupture was detected in 7 (28%) eyes of the patients operated with facoemulsification surgery and vitreus loss accompanied in 6 (24%) of these.