Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde innominant osteotomi sonuçları
  1. Tez No: 88952
  2. Yazar: KENAN TİŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARTU SARISÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
34 ÖZET Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1983-1998 yılları arasında GKD nedeniyle innominat osteotomi uygulanan, takip süreleri yeterli 102 kalçanın radyolojik ve klinik sonuçları değerlendirildi. Olgularımızda, ortalama ameliyat yaşı 18 (18-120) ay, ortalama takip süresi 5 yıl 2 aydı (1-13 yıl). Kalçalar, patolojinin tipi ve daha önce uygulanan tedavilere göre dört gruba ayrıldı. Grup I, GKD nedeniyle daha önce tedavi uygulanmamış, çıkık ve konsantrik redüksiyon sağlanmamış sublukse kalçalardan, Grup II daha önce tedavi uygulanmamış asetabuler displazili kalçalardan, Grup III daha önce tedavi görmüş ancak çıkığı veya subluksasyonu devam eden kalçalardan, Grup IV daha önce tedavi görmüş asetabuler displazisi devam eden veya konsantrik olarak redükte olabilen sublukse kalçalardan oluşturuldu. Uygulanan tedavi; Grup I ve lll'te açık redüksiyonla birlikte innominat osteotomi, Grup II ve IV'te tek başına uygulanan innominat osteotomiydi. Radyolojik olarak; Grup l'de 57 (%93.5), Grup ll'de 7 (%100), Grup lll'te 11 (%88.6), Grup IV'te 20 (%100) çok iyi-iyi sonuç saptandı. Klinik olarak ise; Grup l'de 55 (%90.2), Grup ll'de 7 (%100), Grup lll'te 12 (%85.8), Grup IV'te 20 (%100) çok iyi-iyi sonuç vardı.
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
  1. Gelişimsel kalça displazisi tedavisinde salter innominat ve pemberton osteotomilerinin sonuçları ve karşılaştırılması
    Comparison of the outcomes of salter and pemberton osteotomies in thetreatment of developmental hip dysplasia
    BÜLENT GÜNERİ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2006
    Ortopedi ve TravmatolojiSağlık Bilimleri Üniversitesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
    DOÇ. DR. MÜCAHİT GÖRGEÇ
  2. Çocuklarda gelişimsel kalça displazisinde salter ve pemberton osteotomi cerrahilerinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
    Comparison of clinical and radiological results ofsalter and pemberton osteotomy surgery in developmental hip dysplasia in children
    BAYRAM ERSİDAR
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2022
    Ortopedi ve TravmatolojiVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
    DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS TOKYAY
  3. Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde K teli fiksasyonu olmaksızın uygulanan modifiye salter osteotomisi; yeni teknik tanımlama
    Modified salter osteotomy without k-wire fixation in the treatment of developmental hip dysplasia; A new technical description
    FATMA YALÇINDAĞ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2020
    Ortopedi ve TravmatolojiGaziantep Üniversitesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
    DOÇ. DR. VOLKAN KILINÇOĞLU
  4. Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve iliak osteotomisi uygulanan hastalarla, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve pemberton osteotomisi uygulanan hastaların asetabulum gelişimlerinin karşılaştırılması
    In the treatment of developmental dysplasia of the hip, the evalation of th effects of the acetabulum developmental and older patiens who were applied open reduction with medial approach and pemberton osteotomy in the same sessions, and open reduction with medial approach and iliak osteotomy in the same session
    BÜNYAMİN ARI
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2016
    Ortopedi ve TravmatolojiKaradeniz Teknik Üniversitesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. HAFIZ AYDIN
  5. Gelişimsel kalça displazisinde salter osteotomisi sonuçlarımız
    The results of salter osteotomy for thr treatment of developmental dysplasia of the hip
    UTKU UYAN
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2013
    Ortopedi ve TravmatolojiAkdeniz Üniversitesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. FİKRİ FEYYAZ AKYILDIZ