Sıfır toprak işlemeli tarımsal üretim yönteminin ikinci ürün mısır üretiminde uygulanması üzerine bir araştırma
A research on the application the zero tillage agricultural production in the second crop corn
- Tez No: 572827
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ikinci ürün mısır tarımında sıfır toprak işlemeli tarımsal üretim, koruyucu toprak işlemeli tarımsal üretim ve geleneksel toprak işlemeli tarımsal üretim yöntemlerinin enerji bilançoları belirlenmiştir. Denemeler Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü Karataş bölgesine yürütülmüştür. En yüksek verim sıfır toprak işlemeli tarımsal üretim yönteminde elde edilirken en düşük verim geleneksel toprak işleme yönteminden elde edilmiştir. Yakıt tüketiminde ise en düşük değer 25.73 l/ha ile sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yönteminde en yüksek değer 49.38 l/ha ile geleneksel toprak işleme yönteminde bulunmuştur. En yüksek insan gücü ihtiyacı 14.156 h/ha ile geleneksel toprak işlemede, en düşük değer ise 7.498 h/ha ile sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yönteminde elde edilmiştir. En yüksek makina gücü gereksinimleri 10.976 h/ha ile koruyucu toprak işleme yönteminde, en düşük değer 9.662 h/ha ile sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yöntemi ile çalışmada elde edilmiştir. En yüksek efektif iş başarıları 0.1035 ha/h ile sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yönteminde, en düşük değer 0.0911 ha/h ile koruyucu toprak işleme yöntemi ile çalışmada elde edilmiştir. Araştırmada özgül enerji değeri geleneksel toprak işlemeli yöntemde 2,.84 MJ/kg, koruyucu toprak işlemli yöntemde 2.98 Mj/kg, sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yönteminde ise 2.63 MJ/kg olarak saptanmıştır. Enerji çıktısı ve girdisi oranları ise en düşük sıfır toprak işlemeli doğrudan ekim yönteminde 5.54 elde edilirken en yüksek ise koruyucu toprak işleme yönteminde 4.90 olarak bulunmuştur. İkinci ürün mısırda toplam girdi enerjileri içerisinde en yüksek pay, gübre enerjisi ve sulama enerjisinde saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: sıfır toprak işleme, doğrudan ekim, ikinci ürün mısır, özgül enerji, koruyucu toprak işleme
Özet (Çeviri)
In thıs study, the energy balance of zero tillage- direct seeding, conservation tillage and conventional tillage systems in second crop corn production were determined. All experiments were performed in Karataş region of Ceylanpınar Agriculture Enterprise. While the highest second crop maize yield was obtained in the zero tillage-direct seeding method, the lowest second crop maize was in the conventional tillage method. The minumum fuel consumption 25.73 L/ha with in the zero tillage- direct seeding, the maximum fuel consumption 49.38 L/ha with in the conventional tillage method were found. The highest labor requirements was found for conventional tillage method as 14.156 h/ha, while the value obtained for zero tillage-direct seeding method as 7.498 h/ha respectively. The highest machinery requirements was found for conservation tillage method as 10.976 h/ha, while the value obtained for zero tillage-direct seeding method as 9.662 h/ha respectively. The highest effective field capacity was found for zero tillage-direct seeding method as 0.1035 ha/h, while the value obtained for conservation tillage method as 0.911 ha/h respectively. According to research results, specific energy was calculated for conventional tillage method with 2.84 MJ/kg, conservation tillage method with 2.98 MJ/kg, zero tillage-direct seeding method with 2.63 MJ/kg. The lowest energy output/input ratio was found for zero tillage-direct seeding method with 4.90 while the highest one was found for conventional tillage method with 5.54. In second crop maize production, it was found that the highest usage ratio in total energy input belongs to fertilizer energy and irrigation energy. KEY WORDS: zero tillage-direct seeding, second crop maize, specific energy, tillage methods.