Öğretim ilke ve yöntemi dersini alan beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının öz yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of the self-efficacy of the prospective physical education and sports teachers who received teaching principles and methods course
- Tez No: 572834
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği eğitimi alan öğrencilerin Öğretim İlke ve Yöntemleri dersine yönelik öz yeterlilikleri ve bu derse yönelik planlama uygulama, açıklama, öğrenim-öğretim bilgisi ilişkisinde bu dersin etkisini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 yıllarında belirlenen illerdeki üniversitelerde (Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi) Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencileri ile formasyon eğitimi almış antrenörlük, yöneticilik ve rekreasyon bölümü okuyan 730 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemini ise kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle belirlenmiş 630 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Öğretim İlke Ve Yöntemleri (ÖİY) Dersi Öz Yeterlilikleri Ölçeği”ile kişisel bilgi formundan oluşan anket formu kullanılmıştır. İkili gruplarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi, gruplar arasındaki farklılıklarda ve çoklu karşılaştırmalarda“ANOVA”testi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde ortaya çıkan anlamlı farklılığın hangi gruplar lehine olduğunu anlamak için Tukey Testi uygulanmıştır. Yorumlar tablolar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy of students, who receive physical education and sports teaching education, for teaching principles and methods course and the effect of this course within the relationship of planning, practicing, explaining, learning-teaching knowledge for this course. The population of the study consists of 730, which included students from the department of physical education and sports teaching in determined universities (Fırat University, İnönü University, Harran University, Karabük University, Muş Alparslan University and Van Yüzüncü Yıl University) and students from the departments of coaching, sports management and recreation with pedagogical formation education, during 2018-2019. The sample of the study includes 630 prospective teachers, who were determined by the convenience sampling method. As the data collection tool, the questionnaire form, which consisted of the“Teaching Principles and Methods (TPM) Course Self-Efficacy Scale”and the personal information form. For the comparisons between two-sample groups, t-test was used while the analyses for the differences between the groups and multiple-sample comparisons were conducted and interpreted by“ANOVA”test. In order to reveal the sources of the significant differences observed in the one-way variance analysis, Tukey test was conducted. The interpretations were supported by tables.