Flow control in the wake of a circular cylinder by means of perforated semi circular cylinder and splitter plate
Dairesel silindirin ardındaki akışın delikli yarım dairesel silindir ve ayırıcı plaka vasıtasıyla kontrolü
  1. Tez No: 572835
  2. Yazar: AYKUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu deneysel çalışmanın temel amacı, geçirgen yarı dairesel silindir (dış silindir) ve ayırıcı plaka yardımıyla dairesel bir silindirin (iç silindir) ardındaki kararsız akış davranışlarını kontrol etmektir. Deneylerde iç ve dış silindir çapları ve iç silindir çapına göre Reynolds sayısı sırasıyla 50 mm, 125 mm ve Re= 5000 olarak sabit tutulmuştur. Silindir geçirgenlik oranı (βS) ve plaka geçirgenlik oranı (βP) olarak iki adet farklı geçirgenlik oranı belirlenmiştir. Üç farklı silindir geçirgenlik oranı ve dört farklı plaka geçirgenlik oranı sırasıyla βS=0.3, 0.5, 0.7 ve βP=0, 0.3, 0.5, 0.7 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, ayırıcı plaka konumunun akış davranışına etkisini araştırmak için akış yönüne göre ayırıcı plaka açısı (α) tanımlanmıştır. Ve bu plaka açıları α=90°, 120°, 150°, 180° olarak seçilmiştir. Tüm konfigürasyonlar için, başlangıçta boya görselleştirme yöntemi kullanılmış ve daha sonra nicel sonuçlar elde etmek için PIV tekniği uygulanmıştır. Sonuçlar, plaka gözenekliliği arttıkça TKEmax değerlerinin azalma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ayrıca silindir gözenekliliğinin TKEmax değerleri üzerinde belirgin bir etkisi vardır, düşük gözenekli silindirler için TKEmax azalımı elde edilmiştir. Ayrıca, plaka gözeneklilik oranına bakılmaksızın, 150° ve 180°'lik plaka açılarının en etkili açılar olduğu belirlenmiştir. En yüksek TKEmax düşüşü 180°'de βS=0.3ve βP=0.5 için %34 olarak bulunmuştur. Öte yandan, βS=0.7, yüksek geçirgenlik nedeniyle akış üzerinde kayda değer bir kontrol etkisi gösterememiştir. Sonuç olarak, βS=0,3 ve 0,5, βP= 0,5 ve 0,7, ve 150° ve 180°'lik plaka açıları, akışı kontrol etmede en etkili parametreler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present experimental study was to control unsteady flow behaviors in the wake region of a circular cylinder (inner cylinder) by means of permeable semi circular cylinder (outer cylinder) and splitter plate. Inner and outer cylinder diameters and Reynolds number with respect to inner cylinder diameter were kept constant as 50 mm, 125 mm and Re=5000 respectively throughout the experiments. Two different porosity ratios were designated as cylinder porosity ratio (βC) and plate porosity ratio (βP). Three different cylinder porosity ratio and four different plate porosity ratio were determined as βC=0.3, 0.5, 0.7 and βP=0, 0.3, 0.5, 0.7 respectively. Also, plate angle (α) relative to the flow direction was defined to investigate the effect of splitter plate location to the flow behavior. And these plate angles were chosen as α=90°, 120°, 150°, 180°. For all configurations, dye visualization method was utilized initially, and then to have quantitative results PIV technique was applied. Results indicated that as the plate porosity ascends the TKEmax values has diminishing trend. Also cylinder porosity has remarkable influence on TKEmax values, TKEmax reduction was obtained for lower porous cylinders. And plate angles of 150° and 180° were found to be the most effective angles regardless of the plate porosity ratio. The highest TKEmax decrease was attained as 34% for the βC=0.3, βP=0.5 at 180°. On the other hand, βC=0.7 has insignificant control over flow by reason of its high permeability. Consequently, βC=0.3 and 0.5, βP=0.5 and 0.7, and plate angles of 150° and 180° were found as the most effective parameters in order to control the flow.