Hashimoto tiroiditi olan çocuklarda neopterin düzeylerinin araştırılması
Investigation of neopterin levels in children with hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 572841
  2. Yazar: BURHAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hashimoto Tiroiditi, genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu, çocukluk çağında en sık rastlanan hipotiroidizmin en sık nedeni olarak bilinen bir otoimmün hastalıktır. Neopterin 2-amino-4-okso-6 (1,2,3-trihidroksipropil) pteridin yapısındadır ve molekül ağırlığı yaklaşık 253 daltondur. Aktive edilmiş lenfositler, Th tarafından salınan interferon gama (IFNy) ile uyarılması üzerine guanozin trifosfattan (GTP) insan monositleri / makrofajları ve dendritik hücreleri tarafından üretilir. Neopterin birçok otoimmün hastalıkta ölçülmüş ve hücresel bağışıklık aktivasyonunun bir belirteci olarak belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı da 5-18 yaş arası Hashimoto Tiroiditi'ne sahip olan hastalarda neopterinin otoimmün birlikteliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, Hashimoto Tiroiditi tanısı ile takipli 40 hasta ve kendisinde Hashimoto Tiroiditi tanısı bulunmayan 40 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 80 bireyde neopterin düzeylerine bakılmıştır. Neopterin düzeylerine bakıldığında hasta ile kontrol grubu arasında anlamlı olmayan ( p>0.05 ) bir korelasyon görülmüştür. Sonuç olarak 5-18 yaş grubu Hashimoto Tiroiditi bulunan hastalarda neopterinin otoimmün bir biyomarker olarak kullanılamayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Hashimoto Thyroiditis is an autoimmune disease caused by genetic and environmental factors and is known as the most common cause of hypothyroidism in childhood. Neopterin has the structure 2-amino-4-oxo-6 (1,2,3-trihydroxypropyl) pteridine and has a molecular weight of about 253 daltons. Activated lymphocytes are produced by human monocytes / macrophages and dendritic cells from guanosine triphosphate (GTP) upon stimulation by Th-released interferon gamma (IFNy). Neopterin has been measured in many autoimmune diseases and has been identified as a marker of cellular immune activation. The aim of this study was to investigate the autoimmune association of neopterin in patients with Hashimoto's Thyroiditis aged 5-18 years. For this purpose, Neopterin levels were measured in 80 individuals, 40 of whom were followed up with the diagnosis of Hashimoto Thyroiditis and 40 of whom were not diagnosed with Hashimoto Thyroiditis. When the neopterin levels were examined, there was an insignificant correlation between the patient and the control group (p> 0.05). In conclusion, neopterin cannot be used as an autoimmune biomarker in patients with Hashimoto's Thyroiditis in the 5-18 age group.