Sivas bölgesinde buğday üretiminde yakıt enerji verimliliğinin araştırılması
Investigation of fuel energy efficiency in wheat production in Sivas region
  1. Tez No: 572848
  2. Yazar: ABDULLAH TURGUD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çiftçiler açısından enerji verimliliği konusu göz ardı edilmeyecek derecede önemli bir konudur. Üretimde önemli bir girdi olan enerji, verimli olarak minimum düzeyde kullanılması çiftçilere daha az bir girdi sağlayıp üretimde elde edilen kârı artırmaktadır. Bu bakımdan bu çalışma Sivas ilinde buğday üretiminde tüketilen yakıt enerjisine eki edebilecek etmenlerin araştırılması adına 2017-2018 yılları arasında arazi koşullarında yapılmıştır. Tüketilen yakıt enerjisine etki eden etmenler olarak arazi eğimi, arazi toprak yapısı, arazi taşlık değeri ile traktör cinsi ve yaşı üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu çalışmadaki amaç tüketilen yakıt enerjisine etki eden bu etmenlerin bulunup tüketilen yakıt enerjisini minimuma indirebilecek önlemler alınması adına bize yol göstermesidir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında yakıt tüketimine etki eden etmelerin başında eğim geldiği, eğimi arazi taşlık değeri, toprak yapısı, traktör modeli ve traktör yaşının etki ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is an important issue for farmers. Energy, which is an important input in production, is used at minimum level efficiently and provides less input to farmers and increases the profit obtained in production. In this respect, this study was carried out in 2017-2018 in land conditions in order to investigate the factors that can add to the fuel energy consumed in wheat production in Sivas province. The factors affecting the fuel energy consumed were land slope, land soil structure, land stony value and tractor type and age. The aim of this study is to find these factors that affect the fuel energy consumed and guide us to take measures that can minimize the fuel energy consumed. According to the results, it is seen that slope is the leading factor affecting fuel consumption, slope land stony value, soil structure, tractor model and tractor age affect.