Functions of autobiographical memory during mother-adolescent reminiscing and their relation to emotion regulation strategies
Anne-ergen çiftlerinin geçmiş yaşantılar hakkındaki konuşmalarında otobiyografik belleğin işlevleri ve duygu düzenleme ile ilişkisi
- Tez No: 572847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. MİCHELLE LEİCHTMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, anne-ergen çiftlerinin geçmiş yaşantılar hakkında konuşmaları sırasında otobiyografik bellek (OB) işlevlerini incelemek ve işlevler ile duygu düzenleme (DD) stratejileri arasındaki ikili ilişkileri karma bir yöntemle araştırmaktır. Çalışmanın nitel kısmında, içerik analizi Benlik işlevi, Sosyal işlev ve Yönlendirici işlevin ana temalar olarak ortaya çıktığını ve her bir işlevin ayrıca DD temaları içerdiğini ortaya koymaktadır. Nicel kısım için ilk amaç, duygu türünün, aile üyesinin, ergen cinsiyetinin ve OB işlevinin rolü ile ilgili sıklıklardaki farklılıkları incelemektir. İkinci amaç, annelerin ve ergenlerin OB işlevlerinde DD temalarını kullanmaları ve onların DD stratejileri arasındaki ikili ilişkileri incelemektir. Ev ziyaretleri aracılığıyla katılımcılardan (108 anne-ergen çiftinden) duygusal olarak yüklü olaylar hakkında konuşmaları ve bir DD anketi doldurmaları istenmiştir. Doğrusal Karışık Model (Linear Mixed Model) analizleri, ergenlerin tüm duygular için Benlik işlevini daha sık kullandığını ortaya koymaktadır. Anneler, üzüntü ve mutluluk için Sosyal işlevi ve üzüntü ve öfke için Yönlendirici işlevi daha sık kullandığını bildirmiştir. Aktör-Partner Bağımlılık Modeli (Actor-Partner Interdependence Model) analizleri, üzüntü için, annelerin Benlik DD ve ergenlerin Sosyal DD sıklığının, ergenlerin yeniden değerlendirme seviyesini negatif yönde yordadığını, ergenlerin sosyal DD sıklığının annelerin yeniden değerlendirme seviyesini negatif yönde yordadığını, annelerin Yönlendirici DD ve ergenlerin sosyal DD sıklığının annelerin baskılama seviyelerini negatif yönde yordadığını göstermiştir. Öfke için, ergenlerin Benlik DD sıklığının kendi baskılama seviyelerini negatif yönde yordamaktadır. Mutluluk içinse anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu çalışma, OB'nin işlevsel kullanımını karşılıklı ilişki bağlamında araştırarak ve DD ile ilişkisini göstererek literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the functions of autobiographical memory (AM) during mother-adolescent reminiscing, and to investigate dyadic relationships between the functions and emotion regulation (ER) strategies with a mixed method. For the qualitative part, content analysis revealed that Self, Social, and Directive functions occurred as the main themes, and each function also included ER themes. For the quantitative part, the first aim was to examine the differences in the frequencies regarding the role of emotion type, family member, adolescent gender, and AM function. The second aim was to examine dyadic relationships between mothers' and adolescents' use of ER themes in AM functions and their ER strategies. Participants (108 mother-adolescent pairs) were asked to reminiscence about emotionally charged events, and filled out an ER questionnaire through home visits. Linear Mixed Model analyses revealed that adolescents reported more frequent use of Self function, for all emotions. Mothers reported more frequent use of Social function for sadness and happiness, and Directive function for sadness and anger. Actor-Partner Interdependence Model analyses revealed that mothers' Self ER and adolescents' Social ER negatively predicted adolescents' reappraisal, adolescents' Social ER negatively predicted mothers' reappraisal, and mothers' Social ER, mothers' Directive ER, and adolescents' Social ER negatively predicted mothers' suppression, for sadness. For anger, adolescents' Self ER negatively predicted their own suppression. For happiness, no relationship was significant. The current study would contribute to the literature by investigating functional use of AM in a dyadic setting, and by showing its relation to ER.