İzmir yarımadası (Çeşme, Karaburun, Urla) örümcek (aranea) faunası
Spider (araneae) fauna of İzmir Peninsula (Çeşme, Karaburun, Urla)
  1. Tez No: 572857
  2. Yazar: OĞUZ TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN AYDIN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada İzmir Yarımadası Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinin örümcek faunası incelenmiştir. Araştırma alanından 17.12.2016-01.04.2018 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örnekler ile daha önceki yıllarda toplanmış müze materyali değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 497 ergin (299♀♀, 198♂♂) örümcek toplanmış, 33 familyaya ait 88 cins ve 103 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Dysdera fragaria Deeleman-Reinhold, 1988; Zelotes balcanicus Deltshev, 2006; Zelotes aeneus Simon, 1878; Megalepthyphantes lydiae Wunderlich, 1994; Pelecopsis elongata (Wider, 1834); Tetragnatha nitens (Audouin, 1826); Dipoena galilaea Levy & Amitai, 1981 ve Enoplognatha diversa (Blackwall, 1859) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca bulunan bir örneğin, Harpactea cinsine bağlı yeni bir tür olduğu düşünülmektedir. Araştırma alanında tespit edilen türlerin, Scytodes velutina Heineken ve Lowe 1836, Scytodes thoracica Latreille, 1802, Argyrodes argyrodes Walckenaer, 1842 ve Thanatus pictus L. Koch, 1881 hariç, tamamı İzmir Yarımadası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, spider fauna of Çeşme, Karaburun and Urla districts of İzmir Peninsula were investigated. The samples collected in the field studies conducted between 17.12.2016-01.04.2018 and the museum materials that collected previously were used. As a result of the study, 497 adult (299♀♀-198♂♂) spiders were collected, 88 genera and 103 species belonging to 33 families were identified. Dysdera fragaria Deeleman-Reinhold, 1988; Zelotes balcanicus Deltshev, 2006; Zelotes aeneus Simon, 1878; Megalepthyphantes lydiae Wunderlich, 1994; Pelecopsis elongata (Wider, 1834); Tetragnatha nitens (Audouin, 1826); Dipoena galilaea Levy & Amitai, 1981; Enoplognatha diversa (Blackwall, 1859) species are new record for Turkey. Also, a found specimen is tought to be a new species of the genus Harpactea. All species except for Scytodes velutina Heineken and Lowe 1836, Scytodes thoracica Latreille, 1802, Argyrodes argyrodes Walckenaer, 1842 and Thanatus pictus L.Koch, 1881 are new records for İzmir Peninsula.