Lead(II) adsorption on thiourea treated graphene oxide in aqueous solutions
Tiyoüre ile muamele edilmiş grafen oksit üzerine sulu çözeltilerde kurşun (II) tutturulması
- Tez No: 572856
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN GÖKAĞAÇ ARSLAN, DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kurşun zehirlenmesinin insan sağlığı üzerine ciddi zararları vardır. Sudaki kurşun kirliliği insanlarda böbrekleri, sinir, kardiyovasküler, bağışıklık, üreme ve gelişme sistemlerini etkileyerek Alzheimer, Parkinson ve Şizofreni gibi hastalıklara yol açmaktadır. İnsanların kurşuna maruz kalma yollarından biri de su kaynaklarıdır ve bu nedenle kurşunun su kaynaklarından uzaklaştırılması oldukça önemli bir konudur. Grafen oksitin (GO) yüksek kurşun adsorpsiyon kapasitesi nedeniyle kurşunu uzaklaştırmak için umut verici bir malzeme olduğu bilinmektedir. GO'nun tiyoüre ile muamele edilmesi sonucunda kurşunun tutunması için elverişli olan yüzeydeki tutunma noktalarını arttırdığı düşünülmektedir. Bu amaçla, bu araştırmada, GO ve 70°C'de tiyoüre ile 5 dakika (GO/TUT/5min), 40 dakika (GO/TUT/40 min), 50 dakika (GO/TUT/50 min), 60 dakika (GO/TUT/60 min), 3 saat (GO/TUT/3 h), 24 saat (GO/TUT/24h/70) ve 80°C'de 24 saat muamele edilmiş (r-GO) GO'ler hazırlanmış, FTIR, XRD ve TGA kullanarak karakterize edilmiştir. Hazırlanan bu maddelerin sulu çözeltilerde Pb+2 iyonu tutma kapasiteleri ICP-MS kullanılarak tayin edilmiştir. Pb+2 tutma kapasiteleri 1232 mg/g GO, 2042 mg/g GO/TUT/5min, 1891 mg/g GO/TUT/40min, 752 mg/g GO/TUT/50min, 1714 mg/g GO/TUT/60min, 1188 mg/g GO/TUT/3h, 1786 mg/g GO/TUT/24h ve 763 mg/g r-GO olarak bulunmuştur. GO/TUT/5min'in en yüksek Pb+2 iyonu tutma kapasitesinin gözlenmesinin nedeni, maddenin yüzeyinde en yüksek tutunma noktalarının bulunmasından ve yığın yapının hemen hemen tek tek tabaka haline dönüşmesinden dolayı olabilir.
Özet (Çeviri)
Lead poisoning has serious damages on the human health. The Pb+2 contamination in water affects the kidneys and nervous, cardiovascular, immune, reproductive and developmental systems resulting in Alzheimer's, Parkinson's and Schizophrenia diseases. One of the ways that human are exposed to lead is through water resources, therefore, removing lead from aqueous solutions is a significant issue in our everyday life. It is known that graphene oxide (GO) is a promising material to remove Pb+2 ions due to its high adsorption capacity. It is believed that treatment of GO by thiourea enhance the Pb+2 adsorption capacity due to raise in attachment points on the surface of the material. For this purpose, in this research GO and thiourea treated GO for 5 min (GO/TUT/5min), 40 min (GO/TUT/40min), 50 min (GO/TUT/50 min), 60 min (GO/TUT/60 min), 3 hours (GO/TUT/3 h), 24 hours at 70 °C (GO/TUT/24h) and 24 hours at 80 °C (r-GO) were prepared and characterized by FTIR, XRD and TGA. Their Pb+2 adsorption capacities were defined by ICP-MS. The adsorption capacities were found to be 1232 mg/g GO, 2042 mg/g GO/TUT/5min, 1891 mg/g GO/TUT/40min, 752 mg/g GO/TUT/50min, 1714 mg/g GO/TUT/60min, 1188 mg/g GO/TUT/3h, 1786 mg/g GO/TUT/24h and 763 mg/g r-GO. The observation of highest Pb+2 ion adsorption capacity for GO/TUT/5min might be due to existance of highest anchor points on the surface of sample and alteration of stack structure into almost individual layer.