Natural convection in open-ended vertical channel
- Tez No: 8609
- Danışmanlar: DR. EMRE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında tek tarafı ısıtılan, düşey ve açık bir kanaldaki ısı taşımımı ile ilgili deneysel bir araştırma sunulmuştur. Deneyler ayrı ayrı tek levha ve kanal hali için değişik duvar sıcaklıkları ve kanal genişliklerinde yapılmıştır. Sonuçlar daha önce konuyla ilgili yapılan çalışmalarla kıyaslanmış ; ısıtılmayan levhanın etkisi saptanmış ve boyutsuz bir korrelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis work presents an experimental investigation of convective heat transfer in a vertical one side heated, open-ended channel. Experiments are performed both for single plate and channel case exclusively at different wall temperatures and channel widths. The results are compared with the related works, a dimensionîess correlation is determined and the effect of the unheated plate is discussed.