Gebelik sürecinin femoral kartilaj üzerine etkisi
The impact of pregnancy process on femoral cartilage
- Tez No: 572862
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET FATİH KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Gebelik sürecinde ilk trimester, üçüncü trimester ve lohusalık dönemlerinde diz eklem kartilaj kalınlığını ultrasound yöntemi ile ölçülerek gebelik sürecinin osteoartit oluşumu üzerine etkisini göstermektir. Gereçler ve Yöntem: Araştırmamıza başvuran 74 gebeden, 17 si takibe devam etmediğinden, 8 i pretem eylem nedeninden dışlanarak, araştırmaya 15-42 yaş arası 50 sağlıklı tekiz gebe dahil edilmiştir. Katılımcıların yaşları, eğitim durumları, çalışma durumları, sosyoekonomik durumları, pariteleri, fiziksel aktivite durumları, menarş yaşı ve ilk gebelik yaşı, sigara içme durumu, BMI ve diz eklem kıkırdağının ultrasonografik ölçümleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 istatistik paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analiz olarak tanımlayıcı istatistikler (ortalama, ortanca, yüzde dağılımı) Pearson Ki-Kare Testi, Yates Düzeltmeli Ki-Kare Testi, Fisherin Kesin Testi, Student T testi, eşleştirilmiş test, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda yaş, fiziksel aktivite, menarş yaşı, ilk gebelik yaşı, sigara içme durumu ve parite ile diz kıkırdağının ultrason ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak sosyoekonomik düzey, eğitim durumu, çalışma durumu ve BMI ile diz kıkırdağının ultrason ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup, sosyoekonomik düzey ve eğitim durumu düştükçe diz kıkırdak ölçümlerinin azaldığını, çalışma durumu arttıkça diz kıkırdak ölçümlerinin azaldığını ve BMI arttıkça diz kıkırdak ölçümlerinin azaltığı tespit ettik. Bizim araştırmamızda nullipar ve multipar tüm gebelerin her biri için, 3. Trimester lateral tibial, medial tibial ve patellar kartilaj ölçümleri, 1. Trimester lateral tibial, medial tibial ve patellar kartilaj ölçümlerinden anlamlı olarak daha ince saptanmıştır. Tartışma: Bu sonuçların kesinleştirilmesi için daha çok hasta sayısı ile yapılan çalışmalar, lohusalık dönemi bitişinde tekrar ultrason ölçümleri alınarak yapılan çalışmalar, hiç gebe kalmamış kadınlar ile gebelik yaşayan kadınlar arasında yapılan çalışmalar gibi birçok araştırmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to determine the thickness of knee joint cartilage and demonstrate the impact of pregnancy process on osteoarthritis development during pregnancy and puerperium. Materials and Method: 50 pregnant women aged 15-42 years were included in our study. All pregnant women were selected from patients with singleton gestation, no chronic disease, no known bone disease or history, no drug use and no risky pregnancy. Age, educational level, employment status, socioeconomic status, parity, physical activity status, menarche and first gestational ages, smoking status, body mass index and 1st and 3rd trimester ultrasonographic measurements of knee articular cartilage were evaluated and recorded. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 statistical software package. Descriptive statistics (mean, median, percentage distribution), Pearson Chi-Square Test, Yates Correction Chi-Square Test, Fisher's Final Test, Student T-test, paired test, and Mann Whitney U Test were used for statistical analysis. Results: We found that the third trimester lateral tibial, medial tibial and patellar cartilage measurements for each of the nulliparous and multiparous pregnant women were significantly thinner than the first trimester lateral tibial, medial tibial and patellar cartilage measurements (p< 0,05). There was no statistically significant relationship between age, physical activity, age of menarche, first gestational age, smoking status and parity and ultrasound measurements of knee cartilage (p> 0.05).