Dişi geometriye sahip titanyum alaşımı malzemelerin frezelenmesinde yaklaşma hareketlerinin takım ömrüne etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of engagement movements and feeds on tool wear when milling of titanium alloys with female
  1. Tez No: 572868
  2. Yazar: OZAN ÇAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ti6Al4V alaşımlarının işlenebilirliği zayıftır fakat iyi akma mukavemeti/yoğunluk oranı, yüksek ısı ve korozyon dayanımı özellikleri nedeniyle uçak ve uzay, biyomedikal, kimya, denizcilik ve gıda endüstrisinde geniş kullanım alanı bulmaktadırlar. Bu çalışmada Ti6Al4V alaşımlarının optimum kesme parametrelerinin elde edilebilmesi için Ti6Al4V alaşımının cep frezelenmesinde yaklaşma hareketlerinin geometrisi ve ilerleme miktarının takım ömrüne etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada önce deney numunelerine kamara fırında, iki farklı ısıl işlem uygulanmıştır. Birinci grup numuneler, 955°C'de 1 saat tutulduktan sonra suda soğutulmuş ve devamında 550°C'de 4 saat bekletildikten sonra havada soğutulmuştur. İkinci grup numuneler ise 955°C'de 4 saat tutulduktan sonra fırında soğutulmuştur. İşlenebilirlik deneylerinde CNC Routerda gerçekleştirilmiş ve helisel, rampa ve dalma olmak üzere üç farklı yaklaşma hareketi ile 366, 732, 1098 mm/dk olarak üç farklı ilerleme miktarı işlem değişkeni olarak kullanılmıştır. Deneylerde kesici takım olarak AlTiCrN kaplamalı Ø4 mikro taneli yekpare karbür freze çakısı tercih edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması deneyler için performans kriteri olarak seçilmiştir. Deney sonuçları içyapıdaki β-fazı oranı arttıkça hem işlenebilirliğin hem de sertliğin arttığını, ilerleme miktarı arttıkça yüzey pürüzlülüğü artarken takım ömrünün azaldığını, helisel giriş hareketinin düşük ilerleme miktarlarının kullanıldığı şartlarda en iyi sonucu verirken dalma giriş hareketinin tüm ilerleme miktarı için optimum sonuç verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the Ti6Al4V alloy has poor machinability properties but it is widely used in aircraft, biomedical, chemical, and marine and food industry because of their good yield strength to density ratio and high thermal, corrosion strength. The aim of the present study is to obtain optimum cutting parameters of Ti6Al4V alloy by investigating effects of engagement movement type and feed rate on tool wear when pocket milling. In the research, first two different heat treatment was applied to test specimens in shuttle kiln to obtain effects of the β-phase ratio in microstructure to machinability of Ti6Al4V alloy. The test specimens in first group heat threatened at 955°C for one hour and water quenched than heat threatened at 550°C for four hours and air-cooling was performed. The specimens in second group heat threatened at 955°Cfor four hour and then cooled in furnace. CNC router was used to perform machinability tests with three different engage movement type as helical, plunge and ramp on part and three different feed rate as 366, 732 and 1095 mmpmin. AlTiCrN coated Ø4mm micro grain solid carbide milling tools were used for tests. Surface roughness and tool wear were determined as performance criteria. The test results showed that increasing β-phase in microstructure increases the both hardness and machinability, increasing feed rate increases the surface roughness and decreases the tool life, plunge engagement movement type gives the optimum results for all condition when the helical gives best results using low feed rates.