Güçlendirilmiş dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin sismik davranışı
Seismic behavior of rc frames infilled with strengthened walls
- Tez No: 572919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerindedir. Son yüzyılda birçok yıkıcı deprem sonucunda yüksek can kaybı meydana gelmiştir. Bu da gösteriyor ki, deprem performansı düşük konutların hızlı, ekonomik, uygulanabilir ve etkili güçlendirme metotları ile iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmadaki amaç, deprem davranışı yetersiz betonarme çerçevelerin dolgu duvarlarında düzlem dışı davranışı sınırlandırmak ve dolgu duvarların güçlendirilerek çerçeveye olan katkılarını iyileştirilmesini araştırmaktır. Bu çalışmada, ülkemizde bulunan binalarda sıklıkla gözlenen kusurlara sahip, tek açıklıklı ve iki katlı 5 adet betonarme çerçeveler üretilmiştir. Deney numunelerinden 1 adedi dolgu duvarsız (boş betonarme çerçeve olarak), diğer 2 adedi ise tuğla ve gazbeton dolgu duvarlı, diğer 2 adedi ise tuğla ve gazbetonlu dolgu duvarların yatay derzleri çelik tel kafes ile eklenerek üretilmiştir. Bu numuneler depremi benzerleştiren tersinir-tekrarlanır yük etkisi altında test edilmiştir. Test sonuçları göstermiştir ki, uygulanan güçlendirme yöntemi, betonarme çerçevenin, yatay yük taşıma kapasitesini arttırmış ve dolgu duvarın düzlem dışı davranışını önemli derecede engellemiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey lies over one of the most active seismic zones in the world. Several destructive earthquakes resulted in high dead losses in the last century. This shows that the residental buildings with poor earthquake resistance must be rehabilitated with rapid, economical, feasible, functional and effective strengthening methods. The aim of this study is to limit the out-of-plane behavior of reinforced concrete frames which has inadequate earthquake behavior and to investigate their contribution to the frame by strengthening the fill walls. In this study, 5 single span and two storey reinforced concrete frames which has the defects frequently observed in the buildings in our country were produced. One of the test specimens was produced without filler wall (as empty reinforced concrete frame), the other two were brick and autodaved concrete brick filling walls and the other two were produced by adding horizontal joints of brick and autodaved concrete brick filling walls with steel wire mesh. These samples were tested under the influence of reversible-repeatable load to simulate earthquake behavior. The test results showed that the reinforcement method which was applied increased the horizontal load bearing capacity of the reinforced concrete frame and significantly prevented the out-of-plane behavior of the infill wall.