Bir bulaşık makinesi sepeti tabak tutucusu üretim makinesinin tasarımı, üretimi ve otomasyonu
A dishwasher basket plate holder production machine design, production and automation
  1. Tez No: 572928
  2. Yazar: MURAT GÖKHAN UMDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MEHMET FATİH KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada bulaşık makinelerinde kullanılan sepetlerde bulunan sabit ve yatabilen modeldeki tabak tutucuların tek makinede üretiminin yapılmasını sağlayan makinenin tasarımı, üretimi ve otomasyonu yapılmıştır. Makinenin tasarımı tam otomatik çalışacak şekilde yapılmıştır. Tasarım aşamaları ve tasarım sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara çalışmada detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Tasarımı yapılan makinenin yazılımı TIA Portal programında yazılmış ve programlanabilir mantık denetleyici (PLC) kontrolü Siemens ET200S ünitesi üzerinde yapılmıştır. Makinede bulunan hareketli aksamlar ve süreç ile ilgili tüm parametrelerin kontrolü, kontrol ekranı üzerinden yapılabilir şekilde yazılım tasarımı yapılmıştır. Elektrik ve kontrol şeması buna uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışmada yazılım ve elektrik şeması ile ilgili şekillere ve tablolara yer verilmiştir. Tasarlanan makinenin üretimi yapılmış ve çalıştırılmıştır. Çalıştırılmasıyla üretilen ürünlerin ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre kalite analizi ve makinenin döngü süresi incelenerek performans değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada katı model tasarımlarının görsellerine, süreç ile ilgili analizlere, donanım seçimlerine ve makinenin üretilmiş çalışır haline ait fotoğraflara yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucu olarak, mevcut durumda yarı otomatik ve el ile çalışan makinelerde üretimi yapılan tabak tutucuların tek makine ile tam otomatik üretilmesi sağlanmıştır. Çıkan sonuçlara göre muadili bulunmayan ihraç edilebilir ürün ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda, yurtiçi ya da yurtdışında muadil ve benzeri bir makinenin olmaması ve fikri mülkiyet haklarının korunabilmesi için patent başvurusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design, production and the automation of the machine, which enables the production of fixed and recumbent plate holders in baskets used in dishwashers, has been made in an one machine. The design of the machine is made to operate full automatic. Design stages and the points to take into consideration are detailed in this study. The software of the designed machine is written in TIA Portal Pragramme and checked in Siemens ET200S programmable logic controller configuration. The software is made to control of the moving parts and the process related parameters in the machine can be done through the control screen. The electrical and control scheme is designed according to this. In this study, figures and tables which are related to the software and electrical schematics are included. The designed machine is produced and operated. Measurements of the products are produced by operating. According to the measurements results, the performance evaluation have been done by the quality analysis and monitoring of machine cycle process. Also, in this study, solid model design images, the analysis about the process, hardware selections and photos of the machine's operating state are included. As a result of the study, in the current situation, semi-automatic and manual plate holders are produced with a single machine and fully automatic. According to the results, exportable products without equivalent appear. At the end of the study, patent application has been made to protect the intellectual property rights in the absence of similar machine and a counterpart at home or abroad.