İmidakloprid ve asetamiprid'in bağışık yanıt ve lipid peroksidasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of imidacloprid and acetamiprid on immune response and lipid peroxidation
- Tez No: 572929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Neonikotinoidler yeni bir insektisit sınıfı olup son yıllarda özellikle tarım alanında ekinleri ve yapraklı sebzeleri etkileyen yaprak bitleri, yaprak pireleri, böcekler, güve ve haşereler ile mücadelede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, özellikle tarım ve veterinerlikte böcekleri öldürmek için kullanımı olan ancak maruz kalındığı zaman diğer organizmalarda da potansiyel tehdit olabileceği belirlenen neonikotinoid grubu insektisitlerden imidakloprid ve asetamipridin bağışık yanıt ve lipid peroksidasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, imidakloprid ve asetamiprid canlı ağırlığına göre 5 mg/kg ve 10 mg/kg olacak şekilde iki farklı dozda hazırlanarak 30 gün boyunca oral gavaj yoluyla farelere verilmiştir. İnsektisitlerin verilmesinden sonra 7. ve 17. günlerde farelere antijen olarak ovalbumin (OVA) verilmiştir. İmmünizasyonlardan sonra elde edilen serum örneklerinde OVA-spesifik antikor cevabı ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. İmidaklopridin 10 mg/kg'lık dozunun 5 mg/kg'lık dozla karşılaştırıldığında anti-OVA spesifik IgG, IgG1 ve IgG2a seviyesini belirgin ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Asetamipridin farklı dozlarının ise IgG, IgG1 ve IgG2a seviyelerinde değişikliğe neden olmadığı görülmüştür. IgM seviyelerinde ise belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir.Sonuçlar imidaklopridin asetamipridle karşılaştırıldığında doza bağlı olarak bağışık yanıtı baskıladığını göstermektedir. İmidakloprid ve asetamiprid verilen farelerin karaciğer dokusunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında her iki dozda da (5 mg/kg ve 10 mg/kg ) MDA seviyelerinde belirgin şekilde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neonicotinoids are a new class of insecticides and have been used extensively in the fight against aphids, leaf fleas, insects, moths and pests affecting crops and leafy vegetables in recent years. Imidacloprid and acetamiprid are insecticides from neonicotinoid group, which are widely used for killing insects especially in agriculture and veterinary, but which can be a potential threat to other organisms. The aim of this study was to determine the effects of imidacloprid and acetamiprid on immune response and lipid peroxidation. For this purpose, imidacloprid and acetamiprid were prepared in two different doses at 5 mg/kg and 10 mg/kg according to the body weight and were given to the mice by oral gavage for 30 days. After administration of insecticides, mice were immunized with ovalbumin (OVA) as antigen on days 7 and 17 OVA-specific antibody response was determined by ELISA in serum samples obtained after immunizations. 10 mg/kg dose of imidacloprid was found to significantly reduce the amount of anti-OVA specific IgG, IgG1 and IgG2a when compared to 5 mg/kg dose. However different doses of acetamiprid did not cause signifıcant changes in IgG, IgG1 and IgG2a levels. There was no significant changes in IgM levels. The results show that imidacloprid suppresses immune response in a dose-dependent manner when compared to acetamiprid. It has been shown that MDA levels were significantly increased in livers of mice exposed to 5 mg/kg ve 10 mg/kg doses of imidacloprid and acetamiprid when compared to control groups.