Karaman ilinde tahıla dayalı sanayideki hammadde sorunlarının ve bu sorunların çözüm yollarının araştırılması
Investigation of raw material problems and their solutions of cereal-based industry in karaman province
  1. Tez No: 572932
  2. Yazar: FATİH ARGIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Karaman ili, gıda sanayisinin en büyük kolu olan tahıla dayalı sanayide önemli bir yere sahiptir. Tahıla dayalı sanayide ürün arzında hammadde yeterliliği ve kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, Karaman ilinde yer alan tahıla dayalı üretim yapan sanayi kuruluşlarının hammadde konusunda yaşadıkları sorunları ve bu sorunlara çözüm önerilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Karaman'da üretim yapan dokuz firma ile yüz yüze görüşme yapılmış ve firmalara 12 adet soru yöneltilmiştir. Ayrıca çalışmamızda Karaman ilinde tahıl hammadde üretimine ilişkin istatistiki bilgilere de yer verilmiştir. Tezin uygulama kısmında, sektör temsilcileriyle görüşmeler yapılarak hammadde konusunda yaşadıkları sıkıntılar sorulmuş ve bu sıkıntıların çözümü için tavsiyeleri dinlenilerek hangi çalışmaların yapılabileceği ortaya konmuştur. Elde edilen verilere göre Karaman ilinden hammadde temini noktasında bazı sıkıntıların yaşandığı saptanmıştır. Görüşülen dokuz firmadan beş tanesi Karaman ilinden hammadde temininde sıkıntı yaşadıklarını belirtmiştir. Ayrıca hammadde kalitesinde özellikle yıllara bağlı olarak sorunlar yaşandığı belirtilmiştir. İstenen kalite ve miktarda hammadde temin edilmesi, logistik olarak maliyetlerin düşmesi açısından önemlidir. Sektördeki Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasının gerek üretim gerekse ürün kalitesi bakımından önemli avantajları olacaktır. Karaman'da tahıla dayalı gıda sanayinin gelişmesinde yeterli miktarda ve kalitede hammadde temininin büyük önem taşıdığı ortaya konmuştur. Bu ihtiyacın karşılanmasında tarım üreticilerinin sektörün ihtiyacı olan ürünlere üretim deseninde yer vermesi ve hammadde kalitesinin artırılması için Ar-Ge çalışmalarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Karaman province has an important place on the field of grain-based industry, which is the biggest branch of food industry. Raw material sufficiency and quality are crucial for product supply in grain-based industry.This study was carried out to investigate the problems of the grain-based-product-companies having problems about raw materials in Karaman province, and to research solutions proposals about the problem. Face-to-face interviews were made with nine companies engaged in manufacturing in Karaman and 12 questions were asked to the firms. Statistical information related to grain raw material production in Karaman province was also presented in the study. In the implementation phase of the thesis, interviews were made with the sector representatives and they were asked about the problems they experienced in terms of the raw material, and it is presented which studies can be done by regarding the suggestions of the companies for the solution of these problems. According to the data, some problems were appointed in the raw material supply in Karaman province. Five of the nine companies interviewed stated that they had difficulties in supplying raw materials from Karaman province. In addition, it was stated that there are problems related to the quality of raw materials, especially depending on years. Providing the desired quality and quantity of raw materials is important in terms of logistic costs. Increasing the research and development activities in the sector has significant advantages in terms of both production and product quality. It has been shown that supply of raw materials with sufficient quantity and quality has a great importance in development of the grain-based food industry in Karaman province. In order to meet this need, research and development activities should be increased in order to increase the quality of raw materials and to include agricultural products in the production pattern of the products that the sector needs.