Sürdürülebilir kalkınma kapsamında Konya ilinin tarım coğrafyası
Agricultural geography of Konya province within the scope of sustainable development
- Tez No: 925890
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Türkiye'nin ekonomisi için birincil sektör grubunda olan tarımsal faaliyetlerin Konya ilinde sürdürülebilir kalkınma kapsamında değerlendirilmesi önemlidir. Sürdürülebilir kalkınma kavramı, dünyadaki kaynakların kıt, buna karşılık insan ihtiyaçlarının sınırsız olması ve doğal çevrenin hızla bozulmasına dikkat çekmek amacıyla ortaya çıkmış bir kavramdır. Sürdürülebilirlik kapsamında, insanların ihtiyaç duyduğu gıda arzının temininde tarımsal faaliyetlerin boyutunu Konya ili özelinde ortaya koymak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Doğal kaynakların tükenebilirliği düşüncesi doğrultusunda, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tasarruf planlarının yapılması ve uygulanması oldukça büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda biz dünyayı atalarımızdan miras almadık çocuklarımızdan emanet aldık sözü, dünyadaki her bir insanın ezberinde olması gerekmektedir. Araştırma Sahası İç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü ile Akdeniz Bölgesi'nin Antalya bölümündedir. İl topraklarının büyük bir kısmı İç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü içerisinde kalmaktadır. Isparta ilinden Karaman iline doğru bir yay çizilecek olursa; Hüyük, Derebucak, Beyşehir, Seydişehir, Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır, Hadim, Taşkent, Halkapınar ilçeleri konum bakımından Akdeniz Bölgesinin Antalya bölümünde olup idari anlamda Konya iline bağlıdır. 31 ilçenin 19'u İç Anadolu Bölgesi'nde 10'u Akdeniz Bölgesi'nde yer alırken Akören ve Güneysınır ilçelerinin topraklarının bir kısmı Konya Bölümü bir kısmı da Antalya Bölümü'nde yer almaktadır. Araştırma sahasının iki bölgede de yer alıyor olması ve buna bağlı olarak iklimsel farklılık sağlaması sonucunda tarımsal ürün çeşitliliği oluşturmaktadır. Türkiye'nin tahıl ambarı konumunda olan Konya ilinin, İç Anadolu Bölgesi sınırlarındaki ilçelerinde de tahıl ve baklagil üretimi yapılırken, güneydeki Akdeniz Bölgesi sınırlarında kalan ilçelerde daha ziyade meyvecilik yapılmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı Konya ilinin ülkemiz milli gelirine ciddi kazançlar sağladığı bilinmektedir. Buğday, arpa gibi tahıllar, fasulye, nohut, kiraz gibi ürünlerin üretim miktarları bakımından Konya ili Türkiye sıralamasında ilk sırada gelmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to evaluate agricultural activities, which are in the primary sector group for Turkey's economy, within the scope of sustainable development in Konya province. The concept of sustainable development is a concept that has emerged in order to draw attention to the fact that the resources in the world are scarce, while human needs are unlimited and the natural environment is rapidly deteriorating. Within the scope of sustainability, the main purpose of this study is to reveal the dimension of agricultural activities in the provision of food supply needed by people in the province of Konya. In line with the idea of the exhaustibility of natural resources, it is of great importance to make and implement savings plans in order to meet the needs of the increasing population. In this context, the saying that we did not inherit the world from our ancestors but entrusted it to our children should be memorised by every single person in the world. The research area is located in the Konya section of the Central Anatolia Region and the Antalya section of the Mediterranean Region. A large part of the provincial territory is located in the Konya Department of the Central Anatolia Region. If an arc is drawn from Isparta to Karaman province; Hüyük, Derebucak, Beyşehir, Seydişehir, Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır, Hadim, Taşkent, Halkapınar districts are located in the Antalya section of the Mediterranean Region and are administratively connected to Konya province. 19 of 31 districts are located in the Central Anatolia Region and 10 in the Mediterranean Region, while some of the lands of Akören and Güneysınır districts are located in the Konya Region and some in the Antalya Region. As a result of the fact that the research area is located in both regions and accordingly provides climatic differences, it creates agricultural product diversity. In Konya province, which is the granary of Turkey, cereals and legumes are produced in the districts bordering the Central Anatolia Region, while fruit growing is mostly carried out in the districts bordering the Mediterranean Region in the south. It is known that Konya province, where agricultural activities are intensively carried out, provides serious gains to the national income of our country. Konya ranks first in Turkey in terms of production amounts of cereals such as wheat, barley, beans, chickpeas and cherries.