Türkiye'de ekonomik büyüme, enflasyon ve para arzı ilişkisi: 2006-2018
Relationship economic growth, inflation and money supply in Turkey: 2006-2018
- Tez No: 572953
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye için ekonomik büyüme, enflasyon ve para arzı arasındaki nedensellik ilişkisini incelemektir. Analiz için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' nın elektronik veri dağıtım sisteminden temin edilen 2006:01-2018:04 dönemleri arasındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 'dan elde edilen ekonomik büyüme, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)' nden elde edilen enflasyon oranı ve M_2 para arzı veri setleri kullanılmıştır. Kullanılan verilerle önce serilerin durağanlığını araştırmak için ADF birim kök testi daha sonra nedensellik ilişkisini araştırmak için Granger nedensellik analizi yapılmıştır. Çalışmada uygulanan Granger nedensellik analizi sonuçlarına göre; ekonomik büyüme ve enflasyon arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunurken, para arzından hem ekonomik büyümeye hem de enflasyona doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to exam the causality relationship between economic growth, inflation and money supply for Turkey. For the analysis, economic growth calculated from Gross Domestic Product (GDP), inflation rate calculated from Consumer Price Index (CPI) and M_2 money supply data sets obtained from the Central Bank of Turkey Republic's electronic data delivery system between 2006: 01-2018: 04 were used. Firstly, ADF unit root test was used to investigate the stability of the series and then Granger causality analysis was conducted to investigate the causality relationship. According to the results of Granger causality analysis applied in the study; While there was a two-way causality relationship between economic growth and inflation, a one-way causality relationship was found from money supply to both economic growth and inflation.