Türkiye'de enflasyon hedeflemesi ile kamu harcamaları arasındaki ilişkinin analizi
With inflation targeting in Turkey analysis of the relationship between public expenditures
- Tez No: 750510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN ŞAHBAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu Araştırma, Türkiye'de Enflasyon hedeflemesinin kamu harcamaları arasındaki ilişkiyi bir ampirik çalışmayla ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında ekonomik istikrar, fiyat istikrarı, büyüme gibi makroekonomik göstergeler ve enflasyon kavramları açıklanmış, enflasyon hedeflemesi ve dünyadaki bazı ülkelerdeki uygulamalardan örnekler verilmiştir. Enflasyon hedeflemesi ile kamu harcamaları arasındaki ilişki ekonometrik bir model ile ortaya konulmuştur. Yapılan ampirik çalışmada Türkiye'de 2006- 2018 yılları arasında üçer aylık 68 dönemin GSYH artış oranları, faiz oranları, M2 para arzı ve enflasyon hedeflemesi değişkenlerine ait verileri kullanılmak suretiyle, kamu harcamaları-enflasyon hedeflemesi ilişkisi test edilmiştir. Bu doğrultuda ARDL (Auto Regressive Distrubuted Lag Model) modellemesinden yararlanılmış ve enflasyon hedeflemesi ile kamu harcamaları arasında %5 anlamlılık düzeyinde negatif bir ilişkinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yani, enflasyon hedeflemesi anlamlı bir şekilde kamu harcamalarının azalmasına neden olmakta ve diğer taraftan kamu harcamalarının da enflasyonu artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between public spending of inflation targeting in Turkey was carried out to demonstrate with empirical work. In the theoretical part of the study, macroeconomic indicators such as economic stability, price stability, growth and inflation concepts are explained and examples of inflation targeting and practices in some countries are given. The relationship between inflation targeting and public expenditures is demonstrated by an econometric model.Empirical studies on the three-month 68 period, the GDP growth rates between 2006 and 2018. In Turkey, interest rates, the M2 money supply and by using data for inflation targeting variables public spending and inflation targeting relationship is tested. In this respect, ARDL (Auto Regressive Distrubuted Lag Model) modeling was used and it was concluded that there was a 5% significant negative relationship between inflation targeting and public expenditures. In other words, inflation targeting causes a significant decrease in public expenditures and on the other hand, it is concluded that public expenditures also increase