Kurumsal sosyal sorumluluk: Ankara Büyükşehir Belediyesi uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
Corporate social responsibility: A qualitative research on the applications of Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 572954
  2. Yazar: ÖMER ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir bütün olan kamu hizmeti, merkezi yönetimler ve yerel yönetimler tarafından yerine getirilmektedir. Asıl sorumluluk merkezi yönetimde olmakla birlikte, demokrasinin işlemesiyle halkın yönetime doğrudan katıldığı, halka en yakın yönetim anlayışına sahip olan ve kamu yönetiminin vazgeçilmez unsuru olan yerel yönetimler, vatandaşların ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek daha hızlı, etkili ve çözüme yönelik uygulamalar sağlamaktadır. Türkiye'de artan kentsel nüfus ve bununla birlikte meydana gelen sosyal ve ekonomik sorunlar belediyelerin bu alandaki sorumluluklarını artırmıştır. Merkezi yönetimin sosyal uygulamalardaki eksiklikleri ve yeni çıkan yasalarla belediyelere yüklenen sosyal sorumluluklar, sosyal devlet anlayışı içerisinde yerel yönetimleri, yerel yönetimlerin kendi içerisinde de belediyeleri öne çıkarmaktadır. Beş bölümden oluşan bu çalışmada; ilk olarak kurumsal sosyal sorumluluk, kavramsal olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; sosyal devlet ve sosyal belediyecilik kavramları ile birlikte, Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Ankara Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik uygulamaları, 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin faaliyet raporları kapsamında incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Ankara Büyükşehir Belediyesinin sosyal faaliyetlerini yürüten iki daire başkanlığında görev yapan yöneticilerle yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen bulguların değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, yapılan araştırma neticesinde çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The public service as a whole is carried out by central and local administrations. Although the main responsibility is in central administration, local governments, which are directly involved in the administration of democracy, have the closest management approach and are indispensable elements of public administration, it provides faster, more efficient and solution-oriented applications by identifying the needs of citizens on the spot. Increasing urban population and social and economic problems that have occurred in Turkey, however, municipalities have increased their responsibility in this area. The deficiencies of the central administration in social applications and the social responsibilities imposed on the municipalities by the newly enacted laws emphasize the local administrations within the understanding of the social state and the municipalities within the local administrations themselves. In this study consisting of five parts; firstly, corporate social responsibility is dealt with conceptually. In the second part; together with the municipal social state and social concepts, it is given to the social municipality in Turkey. In the third section; The social municipality practices of Ankara Metropolitan Municipality were examined within the scope of activity reports for 2017 and 2018. In the fourth section; The findings obtained as a result of the interviews conducted with the managers working in the two departments of the social activities of Ankara Metropolitan Municipality were evaluated. In the last part of the study, solutions were proposed as a result of the research.