Beden eğitimi öğretmenlerinin otizmli kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisine yönelik his, tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Examination of physical education teachers' views on the scale of feelings, attitude and opinions for the i̇nclusion/i̇ntegration student of autism
- Tez No: 572962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerinin otizmli kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisine yönelik his, tutum ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel/resmi okullarda öğretmenlik yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin belirlenmesi araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Biliği Formu'' ve Segal (2011) tarafından OSB olan öğrencilerin yerleştirilmesi ve kaynaştırılması amacıyla geliştirilen ve Ahmetoğlu, Burak & Acar (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yerleştirme ve Hizmet Anketi'nin (PASS) dördüncü bölümü“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Kaynaştırma/Bütünleştirme Öğrencisine Yönelik His, Tutum ve Görüşler Ölçeği- OKHTÖ”kullanılmıştır.Araştırmada anket yolu ile sağlanan veriler SPSS 17 paket programı ile analiz elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Katılımcıların anket formundaki ifadeler karşısındaki tutumları, her bir soru için frekans dağılımı ve yüzde oranları dağılımı ile incelenmiştir. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk's testlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise değişkenlerin normal dağılıma uyum gösterdikleri belirtilmiştir. Araştırmanın katılımcı grupları arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılıma uyum gösterdikleri durumlarda İlişkisiz (Bağımsız) Örneklem t - Testinden (Independent Sample t - Testi) yararlanılmıştır.Araştırmaya gönüllü olarak katılan beden eğitimi öğretmenlerinin, engelliler içim beden eğitimi ve spor dersi, kaynaştırma eğitimine ilişkin yeterlikleri, yaş, cinsiyet, medini durum, ailelerinde ya da tanıdıkları engelli birey olup olmama, özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi alıp almama, görev yaptıkları okullarda beden eğitimi ve spor salonlarının, ortamalarının koşullarının özel gereksinimli bireylere uygun olup olmama arasında anlımlılık incelenmiştir.Araştırma sonucunda; Test sonucunda ilgili değişkenler için elde edilen p değerlerinin 0,05'ten büyük olması durumunda verinin normal dağılıma uyduğu, küçük olması durumunda ise normal dağılıma uymadığı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the feelings, attitudes and perceptions of physical education teachers towards an autistic inclusion/integration student. The research sample is composed of physical education teachers who teach in private/public schools under the title of Edirne Provincial National Education Directorate. The fourth part of the placement and service survey (PASS) adapted to Turkish by Ahmetoğlu, Burak & Acar (2017), was used as the 'personal cognition form' developed by the researchers and for the placement and integration of students with ASD by Segal (2011), and the fourth part of the“perception, attitude and perception scale for the inclusion/integration student with autism spectrum disorder”was used.The data provided by the questionnaire were analyzed and evaluated by SPSS 17 package program. The participants attitudes towards the expressions in the questionnaire were examined with frequency distribution and percentage distribution for each question. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk's tests were used to investigate the normal distribution of variables. 0.05 was used as the level of significance when interpreting the results. In the case of the normal distribution, the probability distribution of a random variable is given by the following formula: If p 0.05, the variables were consistent with the normal distribution. The independent Sample t - test was used to evaluate the differences between the participants in the study and compare the variables with the normal distribution.The purpose of this study was to investigate the adequacy of physical education and sports course with respect to the following factors: disability, inclusion education, age, gender, Medina status and family or acquaintance of disabled individuals. Thereby, it was of main importance to work out the probability of receiving special education and inclusion education, and the suitability of the conditions of physical education and sports halls in the schools for individuals with special needs.It is assumed that if the p values obtained for the related variables are greater than 0.05, the data is normal and if the data is smaller, the data is normal.