Difuzyon absorpsiyon soğutma sistemlerinde nanopartikül kullanımının ısıl performansa etkisi
The effect of nanoparticle usage on thermal performance in di̇ffusion absorptioncooling systems
- Tez No: 572984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez kapsamında, çalışma akışkanı olarak amonyak-su-helyum (NH3-H2O-He) ve ısı kaynağı olarak elektrikli rezistans kullanan difüzyon absorpsiyonlu soğutma(DAR) sisteminde bakır oksit (CuO) ve titanyum dioksit (TiO2) nano partikülünün enerji ve ekserji performansına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Sisteme 110 ml amonyak su çözeltisine amonyak su derşiminin ağırlıkça % 0,68'i olan 0,66 gr CuO ve TiO2 nano partikülü eklenmiştir. En yüksek enerji verimi 0,377 olarakNH3-H2O-He+TiO2çalışma akışkanlı sistemde elde edilirken, en düşük enerji verimi 0,226 olarakNH3-H2O-Heçalışma akışkanlı sistemden elde edilmiştir. Enerji veriminin aksine, en yüksek ekserji verimi 0,701 olarak NH3-H2O-He çalışma akışkanlı sistemde hesaplanırken, en düşük ekserji verimi0,597 olarak NH3-H2O-He+TiO2çalışma akışkanlı sistemde hesaplanmıştır. Sonuç olarak, CuO ve TiO2 nano partiküllerinin enerji verimini sırasıyla %13,32 ve %66,75 arttırdığı, enerji veriminin aksine CuO ve TiO2 nano partiküllerinin ekserji verimini sırasıyla % 3,42 ve % 17,53 azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisthesis, theenergyandexergyperformance of copperoxide (CuO) andtitaniumoxide (TiO2) nanoparticles in thediffusionabsorptioncooling (DAR) systemusingammonia-water-helium (NH3-H2O-He) as theworkingfluidandelectricalresistance as theheatsource. effectwasinvestigatedexperimentally.0.66 g of CuO and TiO2nanoparticles, 0,68% byweight of ammoniawaterconcentration, wereaddedto 110 ml of ammoniawater solution.The highestenergyefficiencywasobtained in NH3-H2O-He + TiO2workingfluidsystem as 0.377, whilethelowestenergyefficiencywasobtainedfrom NH3-H2O-He workingfluidsystem as 0.226. Contrarytoenergyefficiency, thehighestexergyefficiencywascalculated as 0,701 in NH3-H2O-He workingfluidsystem, whilethelowestexergyefficiencywascalculated as 0,597 in NH3-H2O-He + TiO2workingfluidsystem. As a result, it wasobservedthat CuO and TiO2nanoparticlesincreasedtheenergyefficiency of 13.32% and 66.75% respectively, andunlikeenergyefficiency, theexergyefficiency of CuO and TiO2nanoparticlesdecreased 3.42% and 17.53%, respectively.