Engelli bireylerin eğitimi ve kaynaştırılmasına ilişkin lise öğrencilerinin tutumları: Prizren örneği
Attitudes of high school students towards education and mainstreaming of people with disabilities: Prizren sample
- Tez No: 572988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, Kosova Prizren şehrindeki lise öğrencilerinin engelli bireylerin eğitimine ve kaynaştırılmasına ilişkin tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Prizren Eğitim Müdürlüğüne bağlı ve Türkçe eğitim verilen lise düzeyinde okullarından toplam 350 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada lise öğrencilerinin engelli bireylerin eğitimi ve kaynaştırılması ile ilgili tutumlarını ölçmek amacıyla Çifci (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Etkinlik Tercih Formu”ve Kösterelioğlu (2013) tarafından geliştirilen“Engelli Bireylerin Eğitilmesine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca ölçek sonuçlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi için araştırmacı tarafından“Öğrenci Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genel olarak elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, araştırmaya katılan lise öğrencilerinin engelli bireyler ile birlikte çeşitli aktivitelere katılmaktan hoşlandıklarını ve engelli bireylerin eğitilmesine yönelik tutumlarının olumlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca elde edilen bulgular çeşitli değişkenler açısından genel olarak incelendiğinde, yaş, sınıf düzeyi, baba eğitim durumu, aile ekonomik düzeyi, aile bireyi sayısının lise öğrencilerinin engelli bireylerin eğitim ve kaynaştırılmasına yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılığa yol açmadığı; ancak cinsiyet, anne eğitim durumu ve çevresinde engeli birey olma durumlarının lise öğrencilerinin engelli bireylerin eğitim ve kaynaştırılmasına yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılaşmaya yol açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, were examined the attitudes of high school students in the city of Prizren in Kosovo to the education and integration of disabled individuals in terms of various variables. The participants of the study consist of total of 350 students from the turkish education high school level schools which were affiliated to the Education Directorate of Prizren. In order to measure the attitudes of high school students towards the education and integration of disabled individuals, 'Activity Preference Form“ which was adapted in Turkish by Çifci (1997) and ”Attitude Scale for the Trainig of Individuals with Disabilities“ develope by Kösterelioğlu (2013) is used. In addition, by the researcher to examine the results of the scale in terms of demographic variables ”Student Information Form" was formed. Screening model was used in the research. As a result of the findings of the study, the results obtained from the study show that high school students who participated in the study like to participate in various activities together with the disabled individuals and that their attitudes about educating disabled individuals were totally agreed and their attitudes towards disabled individuals are positive. In addition, when the findings were examined in terms of various variables, age, grade level, father education level, family economic level, number of family members did not cause a significant difference in the attitudes of high school students towards education and inclusion of disabled individuals; however, gender, maternal education status and having an individual with disability in the environment cause a significant difference in the attitudes of high school students towards education and integration of disabled individuals.