ERP yöntemi kullanılarak yeniden yapılandırılan şirketlerde (Değişim mühendisliği) performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of performance in restructured companies (Reengineering) using ERP method
  1. Tez No: 573013
  2. Yazar: ERGÜL ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Kurumsal Kaynak Planlama Sistemlerinin şirket performansına etkileri analiz edilerek, bu sistemler hakkında farkındalık yaratmak ve şirketlerin ERP sistemlerine gerekli önemi vermelerini sağlamak hedeflenmiştir. Kurumsal Kaynak Planlama Sistemlerinin yazılımları, danışmanlık hizmetleri, şirketler için bir gider kalemidir ancak, şirketler bu sistemleri doğru ve etkin bir şekilde kullanarak iş süreçlerini kolaylıkla yönetebilir, yeniliklere hızlıca adapte olabilir, anlık rapor alabilir ve böylece karlılıklarını doğrudan arttırabilirler. Araştırmada ERP sistemlerinin şirket performansı üzerindeki etkilerini ölçmek için 40 sorudan ve 3 bölümden oluşan yedili likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket uygulanmıştır. Anket özel ve kamu kuruluşlarında çalışan 131 çalışana uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında ERP sistemlerinin ve Değişim Mühendisliğinin şirket performansı üzerinde doğrudan ve kayda değer bir şekilde pozitif yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This This study is aimed to analyze the effects of Enterprise Resource Planning Systems on company performance to raise awareness about these systems and to ensure that companies give the necessary importance to ERP systems. Enterprise Resource Planning Systems softwares and consultancy services are an expense item for companies however companies can easily and efficiently manage their business processes, adapt to innovations, receive instant reports and thus increase their profitability directly. In order to measure the impact of ERP systems on company performance, a questionnaire consisting of 40 questions and a three-point seven-point Likert scale was applied. The questionnaire was applied to 131 employees working in private and public institutions. In the analysis results, it was observed that ERP systems and Change Engineering had a direct and significant positive impact on the company performance.