Domateste paklobutrazol ile fide kalitesi, bitki gelişimi ve gibberellik asit sentezi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Interaction between paclobutrazol and gibberellic acid, plant growth and seedling quality of tomato
- Tez No: 573016
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma iki dönem halinde yürütülmüştür. Birinci yılda paklobutrazolun farklı konsantrasyonlarının (sprey ve tohuma uygulamada 0, 25, 50 100, 200 ve 400 ppm, standart uygulamada 0, 5, 10, 20, 40, 80 ppm), uygulama şeklinin (sprey, tohum ve standart uygulama ile birlikte) ve uygulama zamanının (birinci dönem, ikinci dönem, ve her iki dönemde de), ikinci yılda ise paklobutrazolun farklı konsantrasyonlarının (0, 2.5, 5, 10, 20, 40 ppm), standart uygulama ile birlikte, uygulama zamanının (birinci dönem, ikinci dönem, ve her iki dönemde de) ve miktarın (0, 2, 4, 6 ml)“Alcapone”Fı domates çeşidinde (Lycopersicon esculentum) fide boyu, hipokotil boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, fide yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, fide % kuru madde miktarı, kök % kuru madde miktarı, biomass, kök uzunluğu boğum arası uzunluk, fide ve meyvede paklobutrazol kalıntı miktarı üzerine etkileri araştırılmıştır. Tohuma uygulamada, tohumlar hazırlanan farklı paklobutrazol çözeltilerinde 4 saat bekletilmiş ve ekilmiştir. Sprey ve standart uygulamada paklobutrazol uygulamaları, yeni çıkan bitkilerde kotiledon yaprakları yere paralel duruma geldiğinde (tohum ekiminden 7 gün sonra) ve ilk gerçek yapraklar görüldüğünde (tohum ekiminden 14 gün sonra) olacak şekilde iki dönemde de uygulanmıştır. Uygulamalarda kontrol bitkilerine distile su verilmiştir. Sonuç olarak, paklobutrazol uygulaması fide boyunu önemli düzeyde kontrol etmiştir. Artan paklobutrazol konsantrasyonu fide boyunda azalmaya neden olmuştur. Paklobutrazolun sulama suyu ile beraber uygulanması fide kalitesi bakımından sprey uygulamaya ve tohuma uygulamaya göre daha etkili olmuştur. En iyi fide kalitesi, paklobutrazolun standart uygulama yöntemi ile kotiledon yapraklarının yere paralel olduğu dönem ve ilk gerçek yaprakların görüldüğü dönemde olacak şekilde 2 kez 40 ppm, 2ml uygulamasından elde edilmiştir. Çalışmanın her iki yılında da alınan örneklerde insan ve çevre sağlığına zararlı paklobutrazol kalıntısına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as two replications. The effects of different concentrations of paclobutrazol (0, 25, 50 100, 200 and 400 ppm as spray and seed, 0, 5, 10, 20, 40, and 80 ppm for standard application), application type (spray, seed, and standard application) and application time (first period, second period, and in both periods) in the second year and the effects of different concentrations of paclobutrazol (0, 2.5, 5, 10, 20, 40 ppm with standard application) application time (first period, second period, and in both periods) and the amount (0, 2, 4, 6 ml) on“Alcapone”F1 tomato variety (Lycopersicon esculentum) in terms of seedling length, hypocotyl length, stem diameter, leaf number, seedling fresh and dry weight, root fresh and dry weight, seedling % dry matter, root % dry matter, biomass, root length, internodes length, and the amount of residues on seedling and fruit were investigated in this research. In the seed application, the seeds were soaked with different paclobutrazol solutions for 4 hours and sown. Paclobutrazol applications were carried out in spray and standard application twice when the cotyledon leaves of the seedlings became parallel with the ground (7 days after the sowing the seed) and the true leaves appeared (14 days after sowing the seed). The control plants were provided with distilled water. As a result, paclobutrazol application controlled seedling length at an important level. The increased paclobutrazol concentration caused a decrease in seedling length. Application of paclobutrazol with irrigation water had been more effective than the spray application and seed application in terms of seedling quality. The best seedling quality was obtained by applying the standard method of paclobutrazol twice with 40 ppm, 2ml, in which the cotyledon leaves were parallel to the ground and the first true leaves were seen. No paclobutrazol residue that could be harmful for human and environment health was encountered in neither replications of the study.