Okul öncesi eğitimine yönelik ebeveynlerin görüş, beklenti ve metaforik algılarının incelenmesi Mersin ili örneği
Examination of opinions, expectations and metaphorical senses of parents directed to pre-school education sample of Mersin
  1. Tez No: 573015
  2. Yazar: HİKMET DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin okul öncesi eğitime ilişkin görüş, beklenti ve metaforik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada tarama modeli türlerinden kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Mersin ili merkez ilçelerinde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) eğitim almakta olan okul öncesi dönemindeki çocukların 873'ü kadın 207'si erkek olmak üzere 1080 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu'' , ''Okul Öncesi Eğitimine Yönelik Görüş ve Beklenti Belirleme Anketi'' , ''Açık Uçlu Sorular Formu'', ''Metaforik Algı Belirleme Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizi frekans ve yüzde hesaplamaları ile yapılırken nitel veriler için içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ebeveynlerin okul öncesi dönemde alınan eğitimin çocukların gelecekteki eğitimini olumlu yönde etkileyeceği, okul öncesi döneminde yabancı dil eğitimi, sanat eğitimi ve basit toplama-çıkarma işlemlerine yönelik eğitim verilmesi gerekliliğine dair görüş belirttikleri tespit edilmiştir. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarını okul öncesi eğitim kurumuna yollama gerekçesi olarak çocuklarının genel gelişimini sağlama olarak görüş belirttikleri tespit edilmiştir. Etkili bir okul öncesi eğitiminin gerçekleştirilebilmesinde öğretmen yeterlilikleri, aile katılımının sağlanması ve fiziksel şartların niteliği gibi kriterleri önemli buldukları görülmüştür. Ebeveynlerin okul öncesi eğitiminden beklentilerinde sosyal becerilerin kazandırılmasına öncelik verdikleri tespit edilmiştir. Ebeveynlerin okul öncesi eğitimine yönelik metaforik algılarının fidan, evin temeli, işlenmemiş hamur, hayata hazırlık kelimeleri üzerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions, expectations and metaphorical senses of parents directed to pre-school education. Cross-sectional survey model was used as a survey model in the research. The sample of research consists of 1080 parents 873 of whom are female and 207 of whom are male in Akdeniz, Yenişehir, Toroslar, Mezitli the central districts of Mersin. The data of the research was collected via ''Personal Information Form'' , ''Opinion and Expectation Determation Questionnarie about Pre-School Education'' , ''Open-ended Question Form'' and ''Metaphorical Sense Determination Form'' .While the analysis of quantitative data was done by frequency and percentage calculation, content analysis was done for the qualitative data. According to the results of the research, it was determined that pre-school education affects the future education of the children positively; foreign language education, art education and simple addition and subtraction education must be given in pre-school education. Besides, it was determined that the parents send their children top re-school education institutions for general development. It was seen that the parents taka into account such criteria as teacher efficiency, providing family attendance and the quality of physical conditions in an effective pre-school education. It was determined that the priority of the oarents was the gaining of social skills in pre-school education. It was determined that the metaphorical senses of the parents focus on such words as sapling, the basement of the house, untreated dough, preparation for life about pre-school education.