Malatya ilinde yayılış gösteren Astragalus L. cinsi üzerinde floristik araştırmalar
The floristic research on the genus Astragalus L. in province of Malatya
  1. Tez No: 573021
  2. Yazar: NİHAL AVCIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
MALATYA İLİNDE YAYILIŞ GÖSTEREN ASTRAGALUS L. CİNSİ ÜZERİNDE FLORİSTİK ARAŞTIRMALAR Bu araştırma Malatya İlinde yayılış gösteren Astragalus L. cinsi üzerinde Floristik araştırmalar yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı olan Malatya il sınırları Davis'in kareleme sistemine göre B6, B7, C6 ve C7 kareleri içerisinde yer almaktadır. Malatya ilinde çalışma öncesine kadar yapılan lokal çalışmalar ile İnönü Üniversitesi Herbaryumunda kayıtlı olan Astragalus L. cinsi türlerinin incelenmesi ve arazi çalışması yaparak topladığımız türlerin teşhis edilip değerlendirilmesi sonucunda Malatya ilinde Astragalus L. cinsine ait 89 takson saptanmıştır. Bu türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları; 66 tür %74.15 oranı ile İran-Turan elementi, 2 tür %2.24 oranı ile Doğu Akdeniz elementi, 21 tür % 23.59 oranı ile çok bölgeli veya bölgesi bilinmeyen şeklinde tespit edilmiştir. Malatya ilinde kayıtlı Astragalus L. cinsi takson sayısı bakımından en zengin ilk 5 ilçe; Doğanşehir( 39), Akçadağ (31), Battalgazi (29), Darende (29), Yeşilyurt (19) şeklinde belirlenmiştir. Malatya ilinde yayılış gösteren Astragalus L. cinsi türlerinden 28'i endemik olup bunlardan 6 tanesi sadece Malatya'da bulunmaktadır. Türler Red Data kategorilerine göre değerlendirilmiştir. CR: (Çok tehlikede) kategorisinde 4, EN: (Tehlikede) kategorisinde 1, VU: (Zarar görebilir) kategorisinde 5, LR(cd): (LR: Az Tehdit altında; (cd): Koruma önlemi gerektiren) kategorisinde 4, LR(nt): (LR: Az Tehdit altında; (nt): Tehdit altına girebilir) kategorisinde 6, LR(lc): (LR: Az Tehdit altında; (lc): En az endişe verici) kategorisinde endemik olanlardan 13, endemik olmayanlardan 2, DD: (yetersiz verili) kategorisinde 1 taksonun bulunduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Astragalus L, sistematik, Malatya, flora, Türkiye
Özet (Çeviri)
THE FLORISTIC RESEARCH ON THE GENUS ASTRAGALUS L. IN PROVINCE OF MALATYA This study is carried out in order to make Floristic researches on Astragalus L. genus in Malatya. Malatya province, which is the area of research, is located in B6, B7, C6 and C7 squares according to Davis's square system. As a result of local studies carried out in Malatya province before the study and examination of the species registered in the Herbarium of İnönü University and identification and evaluation of species collected by field study, in Malatya province 89 taksa belonging to Astragalus L. genus are determined. The distribution of these species according to phytogeographical regions; 66 species are identified as Iran-Turanian element with 74.15%, 2 species with Eastern Mediterranean element with 2.24%, 21 species with multi-region or unknown region with 23.59%. The top 5 richest districts registered in Malatya province in terms of the number of taxa of the genus Astragalus L. are identified as; Doğanşehir (39), Akçadağ (31), Battalgazi (29), Darende (29), Yeşilyurt (19). Of the genus Astragalus L., which are distributed in Malatya province, 28 are endemic and 6 of them are found only in Malatya. Species are evaluated according to Red Data categories. 4 in category (CR) : (critical risky ) , 1 in category EN(endangered): , 5 in category VU: (Vulnerable), 4 in category LR (cd): (LR: low risky; (cd): (requiring protection measures), 6 in category LR (nt): under threat, 13 of the endemic ones, 2 of non-endemic ones in category LR (lc): (LR: low risky; (lc): least critical) , 1 taxa in category DD: (deficient data) are found. KEY WORDS: Astragalus L, systematic , Malatya, flora , Turkey