Üniversite öğrencilerinde kendini ve başkalarını affetme: Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin rolü
Forgiveness of self and others among university students: The predictive roles of dark triad traits
  1. Tez No: 573020
  2. Yazar: ALES ÖYKÜ HAVARE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ALİ GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin (Makyavelizm, narsisizm ve psikopati) kendini ve başkalarını affetme düzeylerini yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 1119 (626 kadın, 493 erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. 'Kişisel Bilgi Formu' dışında, bu çalışmada veri toplamaya yönelik olarak 'Karanlık Üçlü Ölçeği', 'Başkalarını Affetme Ölçeği' ve 'Kendini Affetme Ölçeği' olmak üzere toplam üç ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, basit korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular, Makyavelizm ve psikopati kişilik özelliklerinin üniversite öğrencilerinin başkalarını affetme düzeylerinin anlamlı yordayıcıları olduğunu, ancak bu iki özelliğin öğrencilerin kendini affetme düzeyleri üzerinde herhangi bir yordayıcı etkilerinin olmadığını göstermiştir. Diğer yandan, narsisizm kişilik özelliğinin ise üniversite öğrencilerinin kendini affetme düzeylerini anlamlı biçimde yordadığı, ancak başkalarını affetme üzerinde herhangi bir yordama gücünün bulunmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak, uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to examine the extent to which the variables of the dark triad traits (Machiavellianism, narcissism, and psychopathy) predicted the university students' forgiveness levels of self and others. The sample of the study included 1119 (626 female, 493 male) undergraduate students from different faculties of Mersin University during the 2018-2019 academic year. Three instruments including 'Short Dark Triad Scale', 'RYE Forgiveness Scale' and 'State Self-Forgiveness Scale' were used to collect the data. Pearson correlation and multiple regression analysis were used in the analysis. The results of the study revealed that Machiavellianism and psychopathy significantly predicted the university students' forgiveness of others while, they had no any contribution to the self- forgiveness levels of them. On the other hand, narcissism was seem to be a significant predictor of university students' self-forgiveness levels, whereas it had no impact on the students' forgiveness of others. The implications of the study findings were discussed through the related literature and some suggestions were made for further applications and research.