Blok zinciri ile akıllı sözleşme simülasyonu
Smart contract simulation with blockchain
- Tez No: 573029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN TENEKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda geleneksel veri tabanı yöntemine alternatif olarak önerilen blok zinciri bilgi teknolojisi ve iş dünyasının dikkatini çekmektedir. Özellikle blok zinciri ile geliştirilen Bitcoin'den insanların gelir elde etmesiyle farkına varılan blok zinciri teknoloji araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu ilgi ile doğru orantılı olarak geleneksel veri tabanı ile problemlerini çözemeyen farklı disiplinler blok zincirine yönelmiştir. Temelde dağıtık veri tabanı (defter) teknolojisinin fikre bürünmüş yapısı olan blok zinciri, yapılan işlemleri tek merkezde değil işe dahil olan tüm cihazlarda sağlıyor olmalıdır. Şöyle ki; işlemi ya da işlemin yapıldığı nesnenin kaydını temsil eden veri yapının koruma altına alınarak bir hiyerarşiye göre dijital olarak saklanmasıdır. Bu tezde 2 temel bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki blok zinciri, kripto paralar, madencilik, çalışma mantığını konu alacaktır. İkinci yani uygulama bölümünde ise lokalde üretilen bir blok zincirinde oluşturulan hesaplar, madencilik işlemi, kripto para transferi işlemleri incelenmesi ile birlikte gerçek kullanıcı cüzdanları ile Ropsten ağında para transferleri, transfer doğrulama işlemi neticesinde akıllı sözleşmeye konu olan parametrelerin kontrol edildiği ve şartların yine sözleşmede belirtildiği gibi nesnelerin interneti ile yerine getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The blockchain proposed as an alternative to the traditional database method in recent years has attracted the attention of information technology and business world. Particularly, block chain technology, which has been recognized by people's income from Bitcoin developed with block chain, has become the focus of interest of technology researchers. In line with this interest, different disciplines that cannot solve their problems with the traditional database are directed to the block chain. The chain of blocks, which is basically the idea-crafted structure of distributed database (notebook) technology, should ensure that operations are performed not on a single center but on all devices involved. Namely; is the digital structure representing the operation or the registration of the object from which the operation is performed, and stored digitally according to a hierarchy. There are 2 basic sections in this thesis. The first of these will be about blockchain, cryptocurrencies, mining, working logic. In the second part of the application, the accounts created in a blockchain produced in the local area, mining operation, cryptocurrency transfer operations together with real user wallets and money transfers in the Ropsten network, as a result of the transfer verification process, the parameters that are subject to the smart contract are controlled and the conditions are fulfilled with the Internet of things