Farklı ortamlarda yetiştirilen maydanoz (Petroselinum crispum Mill.) bitkisinde biçim zamanlarında oluşan verim ve verim kriterlerindeki değişimlerin incelenmesi
A study on the yield of parsley crops (Petroselinum crispum Mill.) grown in different environments during the harvest timesand on the changes in the yield criteria
  1. Tez No: 573046
  2. Yazar: GONCAGÜL EKİCİ AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma Tokat İli Merkez İlçesi Yayladalı Köyü koşullarında sera ortamı ve bodur meyve bahçesi plantasyonu alt kültür ortamında yürütülmüştür. Araştırmada farklı yetiştiricilik ortamlarında maydanoz bitkisinin biçim zamanlarına göre verim kriterlerindeki değişim ve ekonomik getirisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Maydanoz bitkisinin çıkış süresi, biçimler arası geçen süre, biçim dönemi bitki boyları, yaprak sayısı, yaprak sap çapı, yaprak-sap oranı, dekara bağ verimi, yaş-kuru herba verimi, kuru madde oranı ve dekara brüt geliri incelenmiştir. Çalışma sonucunda maydanoz bitkisinden, sera ortamında 7 biçim alındığı, ortalama bitki boyunun 36 cm ve dekara toplam120 080 bağ verimi alındığı sonucuna ulaşılmıştır. Alt kültür ortamında 5 biçim yapılmış, ortalama bitki boyu 32.5 cm olduğu ve toplam67 233 bağ verimi ile iyi bir verim seviyesine ulaşıldığı tespit edilmiştir. Ekonomik yönden ise, sera ortamında D'giant İtaliana çeşidinden 35.350,50 TL brüt gelir elde edilirken, İtalian Giant çeşidinden 33.657,50 TL, bodur meyve plantasyonu alt kültüründen ise 15.852,35 TL brüt gelir elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a greenhouse environment and in the subculture of dwarf fruit tree garden, located at Yayladali Village in the central district of Tokat Province. In this study, it has been aimed to examine the change in the yield criteria of the parsley crops depending on the harvest times and its economic return. Germination time of the parsley crop, intervals between mow times, plant heights in mow times, the number of leaves, leafstalk diameters, leaf & leafstalk ratio, bundle yield per decare, fresh & dry herb yield, dry matter rate, and gross revenue per decare have been examined. As a result of the study, it has been concluded that parsley crop could be mowed 7 times in the greenhouse environment, the plant height was 36 centimetres, and that the yield rate was 120 080 bundles per decare. It has also been detected that, in the subculture environment, the crops were mown 5 times, the plant height was 32.5 centimetres and the crop yield was 67 233 bundles in total, which indicates the experiment reached a good level of yield. While the gross income was 35.350.50 TL from the Italian Giant variety, it was 33.657.50 TL from the Italian Giant variety and 15.852.35 TL from the dwarf fruit plantation subculture.