Farklı ortamlarda yetiştirilen ıspanağın (Spinacia oleracea L.) bazı gelişme dönemlerindeki makro-mıkro besin elementleri ile fenolik madde içeriklerının belirlenmesi
Determination of phenolic compounds and macro-micro elements of spinach (Spinacia oleracea L.) some different growing period in different environment
  1. Tez No: 283214
  2. Yazar: EMİNE UZUN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, 2009 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme arazisi, ısıtmasız cam serası ve iklim odası imkanları yetiştirilen ıspanağın (Spinacia oleracea var. matador) kotiledon, 5 gerçek yaprak ve hasat olgunluğu gibi üç değişik gelişme döneminde meydana gelen bitki gelişimi, makro mikro besin elementleri ile toplam fenolik madde ve klorofil değişimleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde farklı yetiştirme ortamları bakımında ele alınan tüm kriterlerde erken ilkbahar ıspanak yetiştiriciliğinde sera ortamı en yüksek ortalamayı vermiş bunu açıkta arazi ve iklim odası izlemiştir. Üç farklı ortamda yetiştirilen ıspanağın gelişme dönemleri kıyaslandığında fosfor, magnezyum, mangan, bakır, demir gibi besin elementlerinin yapraklarda birikimi bitki olgunlaşmasına paralel olarak artmış, en yüksek birikime hasat olgunluğu döneminde ulaşılmıştır. Oysa toplam azot, potasyum, kalsiyum ve çinkoda çeşidimizin beş yapraklı döneminde en üst seviyelere ulaşılmış, en düşük seviye ise potasyum hariç hasat döneminde oluşmuştur. Toplam fenolik madde, toplam klorofil, klorofil a ve klorofil b oranlarında ise bitkinin en olgun ve yaşlı dönemi olan hasat dönemine gidildikçe bu maddelerin miktarı artmış yani bitki gelişimine paralel birikim söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research which was conducted, in 2009, tries to find out the changes in plant growth, total phenolic substances and chlorophyll changes with macro and micro nutrients which occur during three different stages of cotyledons, five real leaves maturity and harvest maturity of spinach (Spinacia oleracea var. matador) grown under the conditions of unheated glasshouse and climate room facilities, at the trial fields of Namık Kemal University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. The results obtained as a result of different spaces of growth when all the criteria are taken into account are in this way: in growing early spring spinach, the greenhouse environment gave the highest average and open terrain and climate room followed it. When the development stages of spinach grown under three different environments are compared, the accumulation of nutrients like phosphorus, magnesium, manganese, copper and iron in leaves increases in parallel to plant ripening and the highest accumulation are achieved during the harvest period. However, total nitrogen, potassium, calcium, and zinc reaches the highest level in our plant?s five-leaved period and apart from potassium the lowest level occurred during the harvest period. Total phenolic content, total chlorophyll, chlorophyll a and chlorophyll b ratios of the plant increases while the harvest period gets closer which is the most mature and the oldest period of the plant, namely, there has been an increase in the accumulation of these contents in parallel to the growth of the plant.