Hizan (Bitlis) yöresinde yetişen Buttum (Pistacia khinjuk L.) ağaçları üzerine yapılan antep fıstığı aşılamalarında rakım ve çeşidin aşı performansı üzerine etkileri
The effects of altitude and variety on vaccine performance in pistachio grafting on Buttum (Pistacia khinjuk L.) trees grown in Hizan region
  1. Tez No: 573045
  2. Yazar: ORHAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma ve çalışmalar, Bitlis ili Hizan'a bağlı Döküktaş, Göktepe ve Nuh (Ballı) köylerinde 2017-2018 yılları içerisinde yürütülmüştür. Araştırmada, çalışma yapılan farklı lokasyonlarda bulunan Buttum (Pistacia khinjuk L.) üzerine T-göz aşısı yöntemiyle Siirt, Kırmızı Uzun ve Atlı ile Uygur çeşitleri aşılanmıştır. T-göz aşısı haziran ayı içerisinde yapılmıştır. Çeşitler arasında ise en yüksek aşı başarısı Siirt (%86-90) çeşidinden elde edilmiştir. Siirt çeşidini ise %76-78 ile Uzun ve %70 ile Kırmızı çeşitleri izlemiştir. Erkek çeşitler arasında başarı ise Atlı çeşidi için %87,5-100, Uygur çeşidi için ise %75-85 olarak izlenmiştir. 2015-2016 yıllarında aşılamalardan önce aşıya hazırlık budamasının sonbaharda yapılması, aşılama zamanında anaç üzerinde fazla yara açılmasının önlemesi sağlamak amacıyla aşıya hazırlık budamaları ile aşıya hazır hale getirilmiştir. Bu araştırmada buttum (Pistacia khinjuk L.) ağaçlarına zamanında yapılan budama ve budama sonrası aşıya uygun sürgünlerin tespit, korunması, aşı öncesi sürgün bakımlarının yapılıp, fazla sürgünlerin kesilmesi, ayrıca günlük aşı kalemi kullanımının aşı başarısı üzerine olumlu etki yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research and research, in the province of Bitlis Hizan, Döküktaş, Göktepe and Nuh (Ballı) in the villages of 2017-2018. In the study, Siirt, Red Long and Horseman and Uyghur varieties were prepared by T-eye vaccine method on Pistacia khinjuk at various locations in the population. The T-eye vaccine is performed in June. Siirt (86-90%). Siirt varieties 76-78% with Long and 70% followed by Red varieties. The success among male varieties was 87,5-100% for the six varieties and 75-85% for the Uighur varieties. Preparations for the preparation of the vaccine in autumn before the vaccination in 2015-2016, the preparation time for the preparation of further opening on the rootstock, the preparation of the preparation and preparation of the vaccine were made ready for vaccination. In this study, Pistacia khinjuk trees in the process of pruning and pruning after the process of the appropriate shoots meaning of the vaccine, Contents, Exile of care before, cutting out more shoots, in the direction of an effective one went to the attention.