İbn Melek'in Şerhu Mecmai'l-Bahreyn adlı eserinin tahkik ve değerlendirilmesi
Critical edition and evaluation of Ibn Malak's Majma al-Bahrain
- Tez No: 573065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 905
Özet
Aydın oğulları döneminde Tire'de yaşamış ve Fıkıh ve Usulü Fıkıh alanında önemli eserler vermiş olan İbn Melek'in Fıkıh alanında yazmış olduğu“Şerhu Mecmaʿi'l-bahreyn”eseri Türkiye'de 200 den fazla yazması olduğu halde üzerinde çalışılmamış önemli bir eserdir. Bu çalışmada İbn Melek ve İbn Saati ve eserleri hakkında bilgi verilecek, İbn Melek'in şerhinde istifade ettiği kaynaklar ve yöntemi üzerinde değinildikten sonra eserin tahkiki yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ibn Malak is a scholar that lived in Tire during Aydinoğuları period and has important works on fiqh and Islamic jurisprudence. His work 'Sharh Majma al-Bahrain' is an important book that is still unpublished and over 200 manuscripts of this work can be found in Turkey's libraries. This study will provide information about the life and works of Ibn Malak and Ibn al-Saati, the method of Ibn Malak's commentary and the sources cited in it. Finally, the full critical edition of the commentary text will be provided.